Vědci vymysleli brčko, které zastaví škytání. Je to zbytečný vynález, reaguje doktor

ČTK ČTK
22. 6. 2021 9:55
Zadržet dech nebo požádat někoho, aby na vás nečekaně udělal: "Baf!" - údajných léků na škytavku je víc než dost. Nyní ale vědci tvrdí, že našli lepší řešení v podobě speciálního brčka na pití.
Vědci vymysleli brčko, které zastaví škytání. Je to zbytečný vynález, reaguje doktor | Video: HiccAway Information

Když škytáte - nebo máte singultus, jak zní odborný lékařský termín - bránice a mezižeberní svaly se náhle stáhnou. Následné prudké vtažení vzduchu způsobí uzavření hlasivkové štěrbiny a výsledkem je více či méně hlasité "škyt".

Ačkoli existuje spousta babských rad a domácích léků na škytavku, vědecký tým nyní uvádí, že našel novou odpověď, napsal zpravodajský server The Guardian.

Jde o "nástroj pro silové vdechové sání a polykání" (FISST), jak zní označení patentu pod názvem HiccAway. A konkrétně se jedná o pevné plastové brčko ve tvaru písmene L, které má na jednom konci náústek a na druhém nastavitelné víčko s tlakovým ventilem.

Škytající člověk vloží toto speciální brčko do sklenice s vodou a použije ho k usrkávání. Tvůrci HiccAway uvádějí, že jejich nástroj zastavil během testování záchvaty škytavky u 92 procent případů.

Pomůcka staví na myšlence, že silnější sání potřebné k nasátí vody nutí brániční nerv, aby spustil stažení bránice, zatímco následné polknutí zahrnuje mimo jiné i aktivaci bloudivého nervu. Protože tyto dva nervy jsou zodpovědné za škytání, vědci uvádějí, že když je člověk zaměstná, zabrání jim způsobovat tento nechtěný jev.

"Funguje to okamžitě a účinek vydrží několik hodin," řekl listu The Guardian spoluautor studie, doktor Ali Seifi ze Zdravotního vědeckého střediska při Texaské univerzitě. K vyzkoušení účinnosti své pomůcky tým analyzoval reakce 249 dobrovolníků, z nichž více než dvě třetiny uváděly, že trpí škytavkou nejméně jednou měsíčně.

Podle výsledků zastavila tato pomůcka škytání v téměř 92 procentech případů. O málo víc než 90 procent uživatelů uvedlo, že je pohodlnější než jiné domácí pomůcky, a zhruba stejný počet soudí, že HiccAway poskytuje lepší výsledky. Výsledky byly podle autorů konzistentní napříč všemi demografickými skupinami a neovlivnila je ani četnost či délka škytání.

Podle doktora Rhyse Thomase, neurologa z Univerzity v Newcastlu, který se na studii nepodílel, toto zařízení nejspíše funguje. "Ale myslím si, že jde o řešení problému, které nikdo nepotřebuje," dodal s tím, že už nyní existují jiná účinná řešení s minimálními náklady. Včetně jeho oblíbené metody - pevně si ucpat uši a přitom vypít sklenku vody běžným brčkem.

"Cokoli, co vám umožní nafouknout hrudník a polykat, bude fungovat," řekl doktor Thomas. Další možností podle něj je pít ze sklenice opačně - předklonit se a pokusit se pít z opačné hrany skleničky než obvykle. "Když jste připravení na to, že se polijete, je to moje druhá nejoblíbenější metoda," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy