Vědci, umělci, bankéři. Ukrajinci, jak je neznáte, i když s námi žijí v Česku

Magazín Magazín
1. 4. 2019 9:30
Posláním projektu "Mezi vámi - Ukrajinci, jak je neznáte" je změna pohledu české společnosti na ukrajinskou emigraci jako na proud podřadné pracovní síly. "Stavební dělníci, zámečníci, elektroinstalatéři, betonáři a uklízečky – všichni tito Ukrajinci opravují, budují a uklízí Českou republiku. Poctivě si odpracovávají svou mzdu, kterou posílají domů," říká ředitelka a iniciátorka projektu Larysa Halyšyč, ukrajinská oční lékařka ze Lvova, která dlouhodobě žije v Česku. "Avšak pracovní migrace nemá pouze jednu tvář. Ukrajinci významně přispívají také k vývoji nových technologií v ČR, k rozvoji vědy, kultury či sportu," dodává. Projděte si příběhy osobností tohoto projektu.
Foto: mezivami.cz

Internistka a praktická lékařka Anna Chrolenko

Narodila se v Doněcku, absolvovala Doněckou lékařskou univerzitu Maxima Gorkého. V roce 2001 se přestěhovala do Čech. Od roku 2002 působí jako lékařka. Posledních 9,5 roku pracovala v pražské Fakultní nemocnici v Motole - největší nemocnici v České republice, kde ošetřila kolem 45 tisíc pacientů. Přibližně tolik obyvatel má průměrně velké město v České republice jako například Mladá Boleslav. Doktorka Chrolenko je pyšná, že měla pacienty z různých států světa: Zimbabwe, Maroka, Ukrajiny, Ruska, Francie, Japonska, Indie, Číny atd. Během svých služeb často ošetřila až osmdesát pacientů za 12 hodin, a přitom střídala angličtinu, češtinu, ruštinu a ukrajinštinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy