Vědci se přou, zda se utrhla část Antarktidy, nebo ne

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
18. 2. 2009 23:50
Podle Španělů se rozpadl Wilkinsův šelfový ledovec
Wilkinsův ledovcový šelf se rozpadá. Před rokem se ulomila kra o rozloze 570 kilometrů čtverečních.
Wilkinsův ledovcový šelf se rozpadá. Před rokem se ulomila kra o rozloze 570 kilometrů čtverečních. | Foto: National Snow and Data Service

Madrid - Nestává se často, aby svět napjatě čekal na zprávy z kontinentu, kde téměř nikdo nežije. Letošní 18. únor byl ale výjimkou.

Španělští vědci ze státního výzkumného ústavu CSIC oznámili, že se definitivně rozpadl Wilkinsův šelfový ledovec v Antarktidě.

Ledovec má rozlohu 16000 kilometrů čtverečních. Podle Španělů se od něj odlomila gigantická kra, která měří 14000 kilometrů čtverečních. Tedy jako Středočeský a Karlovarský kraj dohromady.

Utržený ledovec se měl následně rozdrolit na spoustu menších úlomků.

Glaciologové i ekologové z jiných zemí však alarmující zprávu popřeli. Satelitní snímky z oblasti prý nic takového neprokázaly.

Ledová mediální hvězda

Wilkinsův šelfový ledovec leží naproti nejjižnějšímu cípu Ameriky, zhruba 1600 kilometrů od Ohňové země. A pozornost nepřitahuje poprvé.

Před bezmála rokem, v březnu 2008, hlásaly titulky světového tisku, že se od Antarktidy utrhla nezvykle velká kra s rozměry 570 kilometrů čtverečních. Oddělila se právě od Wilkinsova šelfu.

"Na obrovské ploše se válejí kusy ledu, velké jako domy. Vypadá to tu jako po obrovské explozi," popsal tehdy americkým novinářům Jim Eliott, který obří kru z výšky filmoval.

Připomeňte si: Tak se trhá Antarktida. Podívejte se 

Ani poté se ale led lámat nepřestal. Koncem roku objevili ve Wilkinsově šelfovém ledovci trhliny vědci z Evropské vesmírné agentury.

Jen loni z něj ubyl led o rozloze 2000 kilometrů čtverečních.

Satelity mlčí

Přestože experti očekávají, že se šelf dříve či později rozpadne, podle většiny z těch, které novináři ve středu oslovili, se t zatím nestalo.

Například německá glacioložka Angelika Humbertová sice připouští, že se led v inkriminovaném místě ztenčuje, "kdy se však utrhne, to nelze předpovědět".

"Kra, která se pak odlomí, bude měřit 500 až 3800 kilometrů čtverečních," řekla rakouské televizi ORF.

Kry se odlamují i v Arktidě. Nejvíc v Grónsku.
Kry se odlamují i v Arktidě. Nejvíc v Grónsku. | Foto: REUTERS/Bob Strong

"Po vyhodnocení snímků ze satelitu Envisat Asar zmizelo za uplynulý rok z Wilkinsova šelfového ledovce maximálně 2500 kilometrů čtverečních ledu," uvedl Heinrich Miller z Institutu Alfreda Wegenera.

Oblast sleduje s pomocí satelitu i ekologická organizace Greenpeace. Ani ta ale žádné masivní změny v antarktickém šelfu nezaznamenala.

Hrozba nejen pro Titanik

Odlomené gigantické kry, které proudy unášejí dál na volné moře, každopádně představují velké nebezpečí. Nejenže mohou ohrozit projíždějící lodě, podobně jako legendární Titanic, ale způsobují i vzestup hladiny oceánů.

Roztají-li, voda následně zaplaví níže položené pobřežní oblasti.

Teploty kolem pólů tání nahrávají: dramaticky rostou. A to mnohem rychleji, než předpokládaly klimatické modely.

Čtěte více: Teplo v Arktidě láme rekordy. Následky jsou fatální

 

 

Právě se děje

Další zprávy