Vědci: Pavučiny jsou důmyslné světelné pasti

vk
22. 6. 2008 16:00
Sítě jsou tkány systematicky - odrážejí UV záření
Odrazy světla na pavučině lákají případnou kořist
Odrazy světla na pavučině lákají případnou kořist | Foto: Aktuálně.cz

Sydney - Pavouci nepředou vzory svých sítí náhodně, ale tak, aby na odraz světla od jednotlivých vláken nalákali svou kořist.

Studii australských vědců otištěnou v časopise Biological Journal společnosti Linnean Society citoval server NationalGeographic.com.

„Velmi jsme chtěli zjistit, proč pavouci věnují tolik času vytkávání složitých vzorů svých sítí," řekl spoluautor studie Dieter Hochuli z australské univerzity v Sydney.

Odstrašení nebo past?

Podle některých odborníků vytkávají pavouci tak složité vzory proto, aby odradili velká zvířata, a ta do pavučiny nevběhla nebo nevletěla, a tím ji neponičila. 

Australští vědci z univerzity v Sydney se však domnívají, že pavučina má působit jako světelná past. Mnohé rostlinné druhy odráží ultrafialové záření, které hmyz používá k identifikaci zdrojů potravy.

Více o hmyzu: Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř

Pokud by pavučina odrážela stejné světlo, znamenalo by to, že pavučiny napodobují schopnosti květin a klamou hmyz, aby se chytil do sítě.

Mouchy, včely a vosy se orientují podle UV záření. Komáři ho nevidí.
Mouchy, včely a vosy se orientují podle UV záření. Komáři ho nevidí. | Foto: Aktuálně.cz

Pavučina s UV filtrem

Hochuli a jeho kolegové pokrývali pavučiny v zahradách blízko sydneyské univerzity plastem filtrujícím ultrafialové světlo. Potom zkoumali, jaký hmyz se chytil na pavučiny s filtrem a bez filtru. 

Mouchy, včely, vosy a komáři se běžně zachytili jak na zakrytých, tak na nezakrytých pavučinách. V pavučinách s filtrovaným světlem se počet všech chycených druhů snížil. 

Komáři, kteří ultrafialové světlo nevidí, nebyli filtrem vůbec ovlivněni.

Čtete také: Vědci: Tropický hmyz změny klimatu nemusí přežít

Světlo je lákadlo

Vědci usuzují, že pavučiny mohou být v podstatě „světelnými pastmi", kde odrazy jednotlivých vláken lákají okolní hmyz.

„Je zajímavé, že pavučiny jsou trochu více promyšlené, než jsme si mysleli," řekl Hochuli.

„Vypadá to, že pavouci využívají především vnímavost některé kořisti k UV záření. Když jsme z pavučin filtrovali jiné složky viditelného světelného spektra, výrazně jsme změnili počty chycené kořisti."

Entomoložka Catherine Craigová z Harvardské univerzity tvrdí: „To potvrzuje výzkum, který jsem prováděla dříve. Vypadá to, že ozdoby odrážející světlo tkané těmito druhy lákají kořist."

 

Právě se děje

Další zprávy