Vědci zůstali v úžasu. Obří bakterie se vzpírá tabulkám, vidět je pouhým okem

lis lis
27. 6. 2022 12:38
Vědci objevili bakterii, kterou lze pozorovat lidským okem bez mikroskopu. Jde o bakterii s největší buňkou, která kdy byla pozorována. Vypadá jako bílá špageta a je velká zhruba jako lidská řasa. Výzkumníci ji našli v mangrovníkovém lese v Karibiku.
Vědci objevili enormně velikou bakterii | Video: Joint Genome Institute

Bakterii velikosti a tvaru lidské řasy, kterou našli vědci v Karibiku, je tisíckrát větší než známá bakterie Escherichia coli. "Lze to přirovnat k tomu, že by člověk potkal jiného člověka, který je velký asi jako Mount Everest," popsal objev mikrobiolog Jean-Marie Volland.

Vědci se domnívali, že jsou bakterie moc jednoduché, aby produkovaly velké buňky. Objevená bakterie - Thiomargarita magnifica - je ale pozoruhodně složitá. Podle výzkumníků je dost možné, že se v budoucnu objeví ještě větší a komplikovanější bakterie.

Jedna buňka o velikosti dva centimetry

Bakterii objevil už dříve biolog Olivier Gros, když zkoumal mangrovníkové lesy v Guadeloupe. Na mrtvých listech stromů ve vodě našel mikroorganismus, který vypadal jako bílá špageta. Nejdřív nevěděl, o co jde. Myslel si, že by mohlo jít třeba o houbu. Když ale s kolegy zkoumali DNA ze vzorku, zjistili, že jde o velkou bakterii.

Olivier Gros se tak spojil s Jeanem-Mariem Vollandem a začali společně organismus více zkoumat. Chtěli zjistit, jestli je bakterie tvořena jen mikroskopickými buňkami, které společně tvoří řetězec. Přišli ale na to, že jde o jednu obří buňku. Průměrná buňka měří asi devět tisíc mikrometrů (devět milimetrů). Největší buňka této bakterie měřila dvacet tisíc mikrometrů, tedy dva centimetry, což zhruba odpovídá průměru jedné pence (drobná mince, setina britské libry).

Bakterie není k nalezení

Vypadá to, že bakterie žije nepředvídatelný životní cyklus. Vědci zjistili, že ji lze kromě listů nalézt také na schránkách ústřic a plastových lahvích, které leží na sedimentech bohatých na síru v mangrovníkových lesích. "Za poslední dva měsíce jsem ale bakterie nikde nemohl najít. Nevím, kam se poděly," uvedl Gros.

Nyní se snaží vědci vypěstovat bakterii v laboratoři, aby ji mohli detailněji zkoumat. Zajímá je třeba, jak může být tak pevná i bez molekulární kostry. "Můžete vzít pinzetou jednotlivé vlákno z vody a položit ji do nádoby. To jak drží pohromadě a jakou získává formu - to jsou otázky, které se nám zatím nepodařilo zodpovědět," uzavřel Volland.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy