Bizarní ryba s průhlednou hlavou a zelenýma očima. Vědci ji natočili u Kalifornie

ČTK ČTK
14. 12. 2021 9:21
Vědci z mořského výzkumného ústavu MBARI natočili u pobřeží amerického státu Kalifornie s pomocí dálkově ovládané hlubokomořské ponorky jen zřídka vídanou, bizarně vypadající rybu, která má průhlednou hlavu a velké zelené oči.
Bizarní ryba s průhlednou hlavou a zelenýma očima. Vědci ji natočili u Kalifornie. | Video: Twitter/MBARI

Strašíka maloústého (Macropinna microstoma) se podařilo natočit v hloubce 600 až 800 metrů. Video trvající 54 vteřin zachycuje nezvykle vypadající rybu s průsvitnou hlavou a ocasem, hnědým tělem a zelenýma očima, která plave kolem kamery na ponorce. Oči na záběrech vypadají, že svítí, ale jde jen o světlo odražené od kamery. Informoval o tom zpravodajský server Newsweek.

Tento rybí druh, který dosahuje délky kolem 15 centimetrů, byl poprvé popsán v roce 1939. Vědce dlouho mátlo, jak se může strašík krmit, když má oči obrácené nahoru a tlama směřuje dopředu. Díky zkoumání dostupných záběrů zjistili, že ryba může očima v průhledné kopuli své hlavy rotovat, jak právě potřebuje.

Předpokládá se, že se strašíci vznášejí ve vodě nad koloniemi trubýšů - živočichů z řádu mořských polypovců - a kradou jim jídlo, které se zachytí v jejich chapadlech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda schválila návrh zákona, který umožní vznik Digitální a informační agentury

Vláda schválila návrh zákona umožňující zřízení Digitální a informační agentury. Má být ústředním orgánem státní správy. K návrhu předloženému místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) bylo 145 připomínek. Kabinetu byl dokument podán s jedním rozporem uplatněným ministerstvem financí kvůli dodatečným požadavkům na státní rozpočet, vyplývá z vládních materiálů.

Důvodem vzniku agentury je podle dokumentů neuspokojivý stav veřejné správy. Zajistit má nadresortní sdílení digitálních služeb veřejné správy, aby bylo možné účinně a flexibilně zajišťovat jejich vývoj i kybernetické bezpečnostní zájmy Česka. Sídlit má v Praze.

Cílem je také propojit informační systémy veřejné správy a jednodušeji poskytovat služby lidem po celé republice. Agentura má vzniknout k 1. lednu příštího roku, reálně zahájit činnost by měla až od začátku dubna, aby byl dostatek času na nutné převody a přípravy. V přechodném období bude ústředním orgánem státní správy ve vymezených oblastech nadále ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Vláda nepodá žalobu na Evropskou komisi kvůli pokutě za chyby v zemědělských dotacích

Vláda rozhodla, že nepodá žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pokutě více než 3,2 milionu eur (zhruba 80,3 milionu korun) za chyby v zemědělských dotacích. Její součástí je i sankce za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve výši 30 606 eur (zhruba 751 000 Kč). Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Lucie Bukovanská, mluvčí holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů, v reakci uvedla, že společnost překvapilo, že vláda kvůli sankci, která je jen zhruba jedno procento celé částky, v rámci politického boje obětovala zájmy ČR.

EK Česku sankci uložila na základě výsledků auditu, který se konal v roce 2019, rozhodnutí komise zveřejnila letos v červnu. Vláda měla na rozhodnutí o podání žaloby lhůtu do konce tohoto týdne.

Podle Nekuly výsledky auditu jasně potvrdily, že Babiš byl ve střetu zájmů. "Rozhodli jsme se, že proti prováděcímu rozhodnutí v části týkající se střetu zájmů a ukončení administrace dotčených projektů nebudeme podávat žalobu. Výsledky auditu plně respektujeme," řekl Nekula. Nepodání žaloby se podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) týká celé částky více než 80 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu a nemoci z povolání se od září zvýší

Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících se od září znovu zvýší. Vláda rozhodla o zvednutí průměrného příjmu, ze kterého se počítají. Růst má stejně jako procentní část důchodů, která se kvůli vysoké inflaci od příštího měsíce mimořádně navyšuje o 5,2 procenta. O schválení nařízení informovala po jednání kabinetu Starkova akademie na svém webu.

Stejně jako u zaměstnanců upravila vláda i náhrady po služebním úrazu či nemoci z povolání vojákům či policistům.

Náhrady se valorizují pravidelně. Představují rozdíl mezi průměrným příjmem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku i případný invalidní důchod. Tento rozdíl se pak dorovnává. Pro pozůstalé po člověku, který zemřel v práci či po nemoci z povolání, odpovídá náhrada části jeho průměrného výdělku před úmrtím. Pokud zemřelý pracovník živil jednu osobu, rovná se částka polovině příjmu. U víc vyživovaných je to 80 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy