Vědci našli nejprudší jed na světě. Bojí se říct víc

Zahraničí Zahraničí
18. 10. 2013 14:52
Odmítli sdělit podrobnosti, aby objev nebyl zneužit jako biologická zbraň
Model krystalické struktury botulotoxinu A. Vědci teď našli ještě záludnější typ H.
Model krystalické struktury botulotoxinu A. Vědci teď našli ještě záludnější typ H. | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Vědci narazili na látku, o níž se začalo mluvit jako o "nejsmrtelnějším" jedu na světě. Jedná se o dosud neznámý druh botulotoxinu. O lékařském objevu informoval renomovaný mezinárodní vědecký časopis New Scientist.

Zpravodajský server Huffington Post upozorňuje, že vědci odmítli podat k látce podrobnější informace, například jak přesně vzniká. Obávají se totiž, aby nebyla použita jako biologická zbraň.

Jak New Scientist uvádí, dospělého by zabilo vdechnutí pouhých několika miliardtin gramu této látky.

Clostridium botulinum je velká tyčinkovitá bakterie, která produkuje neurotoxin botulotoxin, způsobující ochrnutí svalů. 

Toto paralytické onemocnění, zvané botulismus, je velmi vzácné. Botulotoxin je znám také jako "botulin", nebo též lidově jako "klobásový jed". "Botulus" je totiž latinsky klobása.

Bakterie Clostridium botulinum, produkující botulotoxin.
Bakterie Clostridium botulinum, produkující botulotoxin. | Foto: Wikimedia Commons

Botulotoxin je hlavní složkou v botoxových injekcích používaných k odstraňování vrásek.

Doposud vědci klasifikovali sedm druhů tohoto jedu. Označili je písmeny A-G. Nyní přichází typ H, s nímž si vědci ani lékaři nevědí rady. Zatímco na ostatní typy našli protijedy, tento je neléčitelný. Tedy aspoň prozatím, informuje Huffington Post.

Serverem oslovení odborníci se nicméně shodují: Pravděpodobnost, že by se člověk s novým typem jedu setkal, je jen velmi malá.

Tady hledali virus prasečí chřipky:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy