Vědci naklonovali štěně, které ve tmě svítí

Kristina Winklerová
25. 4. 2009 20:09
Soul - Na první pohled je Ruppy jen obyčejné štěňátko. Pokud ale přijde do kontaktu s ultrafialovým světlem, vyjde najevo, že bíglí slečna je živoucím důkazem vědeckého pokroku. Naklonované štěně totiž ve tmě svítí.
Ruppy je dosud první geneticky upraveně štěně, které pod ultrafialovým zářením svítí červeně
Ruppy je dosud první geneticky upraveně štěně, které pod ultrafialovým zářením svítí červeně | Foto: Report, Byeong-Chun Lee

Ruby Puppy, zkráceně Ruppy, je podle listu Daily Mail prvním transgenním psem na světě. To znamená, že její genetický kód byl úmyslně změněn, místo aby se vyvinul přirozenou cestou.

Společně se čtyřmi dalšími štěňaty bígla produkují světélkující proteiny, které se pod ultrafialovým světlem rozzáří sytě červenou barvou. I za normálního osvětlení je ale jejich pokožka a srst silně narůžovělá.

Štěňata vznikla speciální genetickou úpravou, při které vědci naklonovali buňky, v nichž se vyskytuje gen pro červenou fluorescenci, jaký mají mořské sasanky.

Svítící psi jsou dílem Byeong-Chun Leeho z univerzity v Soulu a jeho týmu. Lee má ostatně na svědomí také prvního naklonovaného psa v historii - Snuppyho stvořil v roce 2005.

CheMyong Ko, který se na experimentu s Ruppy také podílel, oznámil, že již brzy bude možné vytvořit psa plně vyhovujícího jako model pro výzkum lidských nemocí.

„Naším příštím cílem je zhotovit model, na kterém bude možné zkoumat nemoci skutečně přesně," svěřil se časopisu New Scientist.

Další várka svítících štěňat

Řada vědců ale podobné pokusy odsuzuje a zdůrazňuje, že psi už k tomuto účelu dávno slouží, například při výzkumu některých druhů rakoviny, narkolepsie nebo slepoty.

Genetik Nathan Sutter z Cornell University v New Yorku si navíc nemyslí, že se využívání transgenních psů rozšíří. „Transgeneze je pracná, drahá a pomalá," dodal.

Tým doktora Leeho původně speciálně upravil 344 embryí a implantoval je dvaceti fenám. Pouze sedm z nich se ale ujalo.

Jedna fena později potratila, zatímco další štěně zemřelo jedenáct týdnů po narození na zápal plic.

Lee v současnosti čeká, až si pět zdravých a silných štěňat pořídí vlastní červeně svítící potomky.

Někteří odborníci se ale obávají, že veřejnost přijme červeně svítící psy spíše negativně.

 

Právě se děje

Další zprávy