reklama
 
 

Sopka vytváří u Japonska nový ostrov. Vědce fascinuje

29. 5. 2015 11:19
U Japonska vnikl sopečnou činností za rok a půl nový ostrov, který stále roste. Podle biologů je to příležitost k pozorování evolučních procesů.

Tokio – Aktivní sopka u ostrova Nišinošima ležícího asi tisíc kilometrů od Tokia chrlí od listopadu 2013 lávu, která za tu dobu vytvořila v moři nový ostrov. K sopečné erupci dochází až pětkrát za minutu a vulkanickému ostrovu se tak musí vyhýbat nákladní lodě, píše deník Japan Times.

O nové pevnině, jejíž tvar neustále mění žhavé magma vyvěrající nad vodní hladinu, je tak zatím veřejnost informovaná jen z leteckých snímků. Nový ostrov teď fascinuje vědce, kteří na něm chtějí pozorovat evoluční procesy.

Na povolení vkročit na ostrov zatím vědci čekají a doufají, že pevninu o rozloze 2,5 kilometrů čtvereční budou moct co nejdříve prozkoumat. Jak dále informoval Japan Times, předpokládá se, že nejprve dostanou příležitost geologové a vulkanologové. Poté chtějí ostrov pozorovat i biologové.

"Budeme se teď více zaměřovat na nový ostrov, protože je to šance k pozorování počátku evolučních procesů,“ řekl vedoucí výzkumu Naoki Kachi s tím, že zanedlouho začne na ostrově vznikat nový život. Zároveň varoval všechny dobrodruhy, kteří by se na ostrov navzdory zákazu a nebezpečí vydali, aby neponičili vzácný ekosystém.

Vědci podle zkušeností z roku 1963, kdy vznikl zhruba 30 kilometrů od pobřeží Islandu ostrov Surtsey (dnes zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO), předpokládají, že se nejdříve objeví na pevnině bakterie, houby a poté první rostliny.

Živnou půdou pro semena zavátá na ostrov větrem nebo ze střev ptáků budou právě ptačí trus, zbytky jejich potravy, peří a hnijící mrtvoly. Ty dají vzniknout úrodné půdě. Zatím je nový ostrov jen holou skálou a není jisté, kdy stále činná sopka přestane chrlit lávu.

autor: jaz | 29. 5. 2015 11:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama