Sopka vytváří u Japonska nový ostrov. Vědce fascinuje

jaz
29. 5. 2015 11:19
U Japonska vnikl sopečnou činností za rok a půl nový ostrov, který stále roste. Podle biologů je to příležitost k pozorování evolučních procesů.
Foto: NASA Earth Observatory/Jesse

Tokio – Aktivní sopka u ostrova Nišinošima ležícího asi tisíc kilometrů od Tokia chrlí od listopadu 2013 lávu, která za tu dobu vytvořila v moři nový ostrov. K sopečné erupci dochází až pětkrát za minutu a vulkanickému ostrovu se tak musí vyhýbat nákladní lodě, píše deník Japan Times.

O nové pevnině, jejíž tvar neustále mění žhavé magma vyvěrající nad vodní hladinu, je tak zatím veřejnost informovaná jen z leteckých snímků. Nový ostrov teď fascinuje vědce, kteří na něm chtějí pozorovat evoluční procesy.

Na povolení vkročit na ostrov zatím vědci čekají a doufají, že pevninu o rozloze 2,5 kilometrů čtvereční budou moct co nejdříve prozkoumat. Jak dále informoval Japan Times, předpokládá se, že nejprve dostanou příležitost geologové a vulkanologové. Poté chtějí ostrov pozorovat i biologové.

Sopečná činnost mění rychle podobu ostrova.
Sopečná činnost mění rychle podobu ostrova. | Foto: NASA Earth Observatory/Jesse

"Budeme se teď více zaměřovat na nový ostrov, protože je to šance k pozorování počátku evolučních procesů,“ řekl vedoucí výzkumu Naoki Kachi s tím, že zanedlouho začne na ostrově vznikat nový život. Zároveň varoval všechny dobrodruhy, kteří by se na ostrov navzdory zákazu a nebezpečí vydali, aby neponičili vzácný ekosystém.

Vědci podle zkušeností z roku 1963, kdy vznikl zhruba 30 kilometrů od pobřeží Islandu ostrov Surtsey (dnes zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO), předpokládají, že se nejdříve objeví na pevnině bakterie, houby a poté první rostliny.

Živnou půdou pro semena zavátá na ostrov větrem nebo ze střev ptáků budou právě ptačí trus, zbytky jejich potravy, peří a hnijící mrtvoly. Ty dají vzniknout úrodné půdě. Zatím je nový ostrov jen holou skálou a není jisté, kdy stále činná sopka přestane chrlit lávu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy