Sopka vytváří u Japonska nový ostrov. Vědce fascinuje

jaz
29. 5. 2015 11:19
U Japonska vnikl sopečnou činností za rok a půl nový ostrov, který stále roste. Podle biologů je to příležitost k pozorování evolučních procesů.
Foto: NASA Earth Observatory/Jesse

Tokio – Aktivní sopka u ostrova Nišinošima ležícího asi tisíc kilometrů od Tokia chrlí od listopadu 2013 lávu, která za tu dobu vytvořila v moři nový ostrov. K sopečné erupci dochází až pětkrát za minutu a vulkanickému ostrovu se tak musí vyhýbat nákladní lodě, píše deník Japan Times.

O nové pevnině, jejíž tvar neustále mění žhavé magma vyvěrající nad vodní hladinu, je tak zatím veřejnost informovaná jen z leteckých snímků. Nový ostrov teď fascinuje vědce, kteří na něm chtějí pozorovat evoluční procesy.

Na povolení vkročit na ostrov zatím vědci čekají a doufají, že pevninu o rozloze 2,5 kilometrů čtvereční budou moct co nejdříve prozkoumat. Jak dále informoval Japan Times, předpokládá se, že nejprve dostanou příležitost geologové a vulkanologové. Poté chtějí ostrov pozorovat i biologové.

Sopečná činnost mění rychle podobu ostrova.
Sopečná činnost mění rychle podobu ostrova. | Foto: NASA Earth Observatory/Jesse

"Budeme se teď více zaměřovat na nový ostrov, protože je to šance k pozorování počátku evolučních procesů,“ řekl vedoucí výzkumu Naoki Kachi s tím, že zanedlouho začne na ostrově vznikat nový život. Zároveň varoval všechny dobrodruhy, kteří by se na ostrov navzdory zákazu a nebezpečí vydali, aby neponičili vzácný ekosystém.

Vědci podle zkušeností z roku 1963, kdy vznikl zhruba 30 kilometrů od pobřeží Islandu ostrov Surtsey (dnes zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO), předpokládají, že se nejdříve objeví na pevnině bakterie, houby a poté první rostliny.

Živnou půdou pro semena zavátá na ostrov větrem nebo ze střev ptáků budou právě ptačí trus, zbytky jejich potravy, peří a hnijící mrtvoly. Ty dají vzniknout úrodné půdě. Zatím je nový ostrov jen holou skálou a není jisté, kdy stále činná sopka přestane chrlit lávu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy