Vědci chtějí hledat neznámé živočichy v temnotě oceánů

Lucie Kalivodová
13. 10. 2009 7:22
Ze Southamptonu vypluje expedice k dosud neprozkoumaným podvodním končinám
Mořský červ v oblasti Fidži. Ilustrační fotografie.
Mořský červ v oblasti Fidži. Ilustrační fotografie. | Foto: Wikipedia commons

Londýn - V neprozkoumaných temnotách oceánů se podle vědců stále ukrývají neznámé druhy živočichů.

K těmto neprozkoumaným zákoutím oceánského dna patří i takzvané průduchy - hydrotermální vřídla, z nichž tryská horká voda a které podporují život, jaký nenajdete nikde jinde na naší planetě.

Obrovští červi, bílé škeble a slepí garnáti se živí bakteriemi, které vyrostly spíše díky chemické energii než světlu.

Stejně jako ostrovy na svém povrchu poodkryly Charlesi Darwinovi před sto padesáti lety mechaniku života, společenství hlubokomořských průduchů nabízejí biologům cestu k porozumění oceánu.

Počátkem příštího roku se vědci z National Oceanography Centre v Southamptonu ponoří hluboko do oceánu a pokusí se prozkoumat nejvzdálenější hydrotermální průduchy doposud zkoumané jen jako součást mezinárodní, tříleté snahy porozumět střední vrstvě oceánu.

Malé ostrovy života byly vedle průduchů objeveny teprve před třiceti lety. Pod hladinou vytvářejí teplý ekosystém unikátních forem života. Příští týden vyrazí loď jménem James Cook s badateli ze Southamptonu - jako první prozkoumají vědci hloubku 5500 m v Jižním oceánu, poté se přesunou do Karibiku.

"Nevíme, co nás v takové hloubce čeká," řekl britskému listu The Times doktor Jon Copley, který je koordinátorem programu.

Druh mořského ježka poblíž Lizard Island.
Druh mořského ježka poblíž Lizard Island. | Foto: Aktuálně.cz, Gary Cranitch, Queensland Museum

"Může to tam být podobné jako v Atlantském oceánu. Anebo to může být absolutně jinak, než jsme byli doposud zvyklí vídat," dodal.

Britští vědci ale očekávají, že v hloubce téměř tří kilometrů objeví "ostrovy života plné stovek nových živočichů", píše britský list The Daily Telegraph.

"Pro každého živočicha, kterého nalezneme v takové hloubce, platí padesátiprocentní šance, že jde o druh, který doposud nikdo neviděl," dodal Copley.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 51 minutami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 54 minutami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy