Vědci chtějí hledat neznámé živočichy v temnotě oceánů

Lucie Kalivodová
13. 10. 2009 7:22
Ze Southamptonu vypluje expedice k dosud neprozkoumaným podvodním končinám
Mořský červ v oblasti Fidži. Ilustrační fotografie.
Mořský červ v oblasti Fidži. Ilustrační fotografie. | Foto: Wikipedia commons

Londýn - V neprozkoumaných temnotách oceánů se podle vědců stále ukrývají neznámé druhy živočichů.

K těmto neprozkoumaným zákoutím oceánského dna patří i takzvané průduchy - hydrotermální vřídla, z nichž tryská horká voda a které podporují život, jaký nenajdete nikde jinde na naší planetě.

Obrovští červi, bílé škeble a slepí garnáti se živí bakteriemi, které vyrostly spíše díky chemické energii než světlu.

Stejně jako ostrovy na svém povrchu poodkryly Charlesi Darwinovi před sto padesáti lety mechaniku života, společenství hlubokomořských průduchů nabízejí biologům cestu k porozumění oceánu.

Počátkem příštího roku se vědci z National Oceanography Centre v Southamptonu ponoří hluboko do oceánu a pokusí se prozkoumat nejvzdálenější hydrotermální průduchy doposud zkoumané jen jako součást mezinárodní, tříleté snahy porozumět střední vrstvě oceánu.

Malé ostrovy života byly vedle průduchů objeveny teprve před třiceti lety. Pod hladinou vytvářejí teplý ekosystém unikátních forem života. Příští týden vyrazí loď jménem James Cook s badateli ze Southamptonu - jako první prozkoumají vědci hloubku 5500 m v Jižním oceánu, poté se přesunou do Karibiku.

"Nevíme, co nás v takové hloubce čeká," řekl britskému listu The Times doktor Jon Copley, který je koordinátorem programu.

Druh mořského ježka poblíž Lizard Island.
Druh mořského ježka poblíž Lizard Island. | Foto: Aktuálně.cz, Gary Cranitch, Queensland Museum

"Může to tam být podobné jako v Atlantském oceánu. Anebo to může být absolutně jinak, než jsme byli doposud zvyklí vídat," dodal.

Britští vědci ale očekávají, že v hloubce téměř tří kilometrů objeví "ostrovy života plné stovek nových živočichů", píše britský list The Daily Telegraph.

"Pro každého živočicha, kterého nalezneme v takové hloubce, platí padesátiprocentní šance, že jde o druh, který doposud nikdo neviděl," dodal Copley.

 

Právě se děje

Další zprávy