Žena a IT? Informatika není genderový obor, ale společnost tak dívky vychovává

hrz hrz
25. 4. 2018 11:02
O ženách a počítačích koluje řada dehonestujících vtipů. Z nich vyplývá, že neovládají ani základní funkce počítače a jsou v podstatě rády, když najdou tlačítko, jímž se zapíná. A když je jejich notebook napaden virem, nesou ho k doktorovi. Výsledkem je pak pouhých dvacet procent studentek na fakultách informatiky a deset procent žen zaměstnaných v IT.
Foto: Thinkstock

Když na základní škole otevřou kurz programování, rodiče jí říkají: "To ti bude na nic, to je pro kluky." A syny zatím zasvěcují do programovacího jazyku pro děti - Baltík jde vpravo, Baltík mizí, Baltík čaruje… Kluci tak získávají oproti holkám nezanedbatelné roky náskoku.

Když jde dívkám na střední škole matematika, posílají je studovat "ekonomku", zatímco fakulty informatiky jsou plné mladíků milujících počítačové hry.

Do toho se přidají další vtipy - tentokrát o typických programátorech, kteří jsou podle těchto stereotypních anekdot zarostlí, špinaví, smrdutí a baví se výhradně v programovacím jazyku.

Pak už není příliš divu, že studentky málokdy napadne jít studovat právě informatiku.

"Přitom naše zkušenosti z výuky dokazují, že to rozhodně není tím, že by na informatiku neměly schopnosti. Informatika není genderově specifický obor a to, že si to lidé myslí, je dáno spíš tím, jak odlišně společnost přistupuje k výchově chlapců a dívek," říká pro stránky MUNI.cz Petr Sojka, proděkan brněnské fakulty informatiky pro zahraniční vztahy, propagaci a kvalitu.

Jeho slova ilustrují i počty uchazečů o studium na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. V letošním přijímacím řízení se do bakalářských oborů na školu hlásilo 2053 uchazečů, z toho bylo dívek 438, tedy pouze 22 procent. A to ještě znamená velké zlepšení, před deseti lety tvořily uchazečky dokonce jen dvanáct procent.

Jelikož v IT firmách pracuje jen zhruba deset procent žen, znamená to, že řada studentek informatiky jde nakonec dělat něco jiného.

Škola poslední dobou pozoruje nárůst o dvě procenta ročně. Tento trend chce ještě povzbudit speciální akcí pro středoškolačky, které by rády studovaly a časem i pracovaly v oblasti informačních technologií. Ve čtvrtek 26. dubna pořádá Fakulta informatiky Masarykovy univerzity tzv. Girls Day. Škola se tak připojuje k celosvětovému Mezinárodnímu dni žen v IT zastřešovanému OSN.

Dostat ženy do IT se snaží i spolek Czechitas, jehož jádro tvoří právě absolventky a absolventi brněnské fakulty. "Ve společnosti jsou zakořeněny stereotypy a předsudky ohledně IT profesí. Chybí vzory již úspěšných žen v IT, které nás mohou motivovat. A hlavně, ženám samotným chybí sebevědomí se do IT pustit," vyjmenovávají největší problémy.

A proč by se měly navzdory předsudkům dívky hlásit na informatiku? Třeba i proto, že se dokážou dívat na problém z jiného úhlu, také je potvrzeno, že kolektivní IQ pracovních týmů, ve kterých jsou zastoupena obě pohlaví, jsou podstatně vyšší.

Spolek Czechitas navíc upozorňuje, že pokud se vzdělávání žen v informatice nepodchytí včas, začnou nabírat velkou ztrátu oproti mužům, protože digitální gramotnost a znalosti IT se stávají v dnešní době nezbytností.

Na podporu svých argumentů zmiňují i jeden zajímavý historický detail. Prvním programátorem totiž byla žena, anglická matematička Augusta Ada Kingová, hraběnka z Lovelace. Žila v první polovině 19. století a mimo jiné vytvořila první algoritmus zpracovatelný počítačem.

Video: Tak mladé dívky boří mýty o programování

Mladé dívky boří mýty o programování. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 23 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy