Z 50 let starého spermatu se vědcům podařilo odrodit desítky vzácných ovcí

Magazín Magazín
18. 3. 2019 17:17
Australským výzkumníkům z University of Sydney se podařilo odrodit jehňata, která vznikla z 50 let starého spermatu. Domnívají se, že jde o nejstarší životaschopné sperma jakéhokoliv druhu na světě.
Berani plemene merino na australské farmě (ilustrační foto).
Berani plemene merino na australské farmě (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock.com

Jehňata z druhů plemene merino jsou ceněná pro jemnou a bohatou vlnu. Ovce mají zřasenou kůži, podobně jako třeba pes šarpej, a tudíž dávají více vlny. O úspěchu australských vědců informoval britský deník The Guardian.

Druh, který se nyní podařilo přivést po 50 letech na svět, je o to vzácnější, že se od něj začalo v době zmražení spermií v tekutém dusíku ustupovat - kůže s mnoha záhyby se totiž s tehdejším vybavením špatně stříhala a do záhybů se také dostával hmyz. 

Sperma pocházelo od populárního berana, jenž se jmenoval Sir Freddie a žil v 60. letech. Po 50 letech oplodnil tři desítky dalších ovcí.

"Ukazuje to jasnou životaschopnost dlouho zmrazených spermií," říká univerzitní profesor Simon de Graaf. To by mohlo dávat naději i lidem, že i zmražené lidské spermie by mohly být i po desítkách let podobně funkční.

"Jehňata mají přesně ty záhyby kůže, jaké byly obvyklé u plemene merino v polovině minulého století. Tento druh byl speciálně vyšlechtěn pro maximalizování plochy kůže, a tím i pro maximalizování výnosů z vlny," dodává de Graaf.

Merinové ovce jsou specialitou Austrálie a Nového Zélandu. Merino vlna se vyznačuje nejen hebkostí, ale i velkou hřejivostí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy