Video: Český astronom vyfotil ve vesmíru elektromobil Tesla, létá milion kilometrů od Země

Magazín Video Magazín, Video
5. 3. 2018 16:30
Český astronom Martin Mašek pomohl určit polohu elektromobilu Tesla, který v únoru do vesmíru vynesla raketa Falcon Heavy. Jeho snímek ocenila také Česká astronomická společnost.
Čeští astronomové zaměřili Teslu ve vesmíru. Byla více něž milion kilometrů od Země | Video: Martin Mašek

Českému astronomovi Martinu Maškovi se povedl doslova husarský kousek. Robotickým dalekohledem FRAM, který je součástí Observatoře Pierra Augera v Argentině, vyfotil elektromobil Tesla putující po oběžné dráze.

Snímek teď ocenila Česká astronomická společnost, která ho vybrala jako astrofotografii měsíce února 2018. Maškovo pozorování však nemá pouze estetický účel. Výrazně totiž pomohlo k rozšíření informací o poloze a rychlosti elektromobilu.

Tesla se v době snímkování nacházela v jižní části souhvězdí Hydra ve vzdálenosti 1 056 400 kilometrů od Země. Z podrobné analýzy
světelné křivky se Martinu Maškovi podařilo určit také přesnou periodu změn jasnosti způsobenou rotací na 4 minuty 45 sekund. Měření pak putovala do Minor Planet Center, kde přijímají pozorování vzdálených satelitů a upřesňují jejich dráhu ve sluneční soustavě.

Elektromobil místo betonu

Elektromobil se na oběžnou dráhu dostal 6. února, kdy ho tam vynesla raketa Falcon Heavy podnikatele a vizionáře Elona Muska. Mašek ho pak zachytil o čtyři dny později. Vozidlo tvořilo takzvanou balastní zátěž rakety. K tomu se většinou používá betonový kvádr, Musk však využil svůj elektromobil Tesla, který váží zhruba tunu a čtvrt.

Automobil se pak dostal na únikovou dráhu z oběžné dráhy kolem Země a je na oběžné dráze kolem Slunce. "Ta vypadá jako elipsa, kdy nejnižší bod je u oběžné dráhy Země a nejvzdálenější bod zhruba mezi Marsem a Jupiterem," vysvětlil už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz odborník na kosmonautiku a šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz Dušan Majer.

Tam pak může elektromobil zůstat klidně i miliony let. "Dokud se s něčím nesrazí nebo dokud si ho tam někdo nevyzvedne. Muska se totiž někdo na sociálních sítích zeptal, jestli když si pro tu Teslu doletí, bude jeho. Elon Musk mu odpověděl: Ano, když si pro ni doletíš, bude tvoje," popsal Majer.

Za volantem červeného elektromobilu Tesla Roadster sedí Starman, figurína kosmonauta. Na přístrojové desce je pak nápis Don’t Panic! (Nepropadej panice!), což je odkaz na kultovní knihu Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii.

Start rakety Falcon Heavy | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy