Zlínští vědci vynalezli přístroj, který zlikviduje mikroorganismy za pár vteřin

Magazín Magazín
17. 1. 2019 16:59
Vědci z Centra polymerních systémů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve spolupráci se slovinskými kolegy vyvinuli vysoce efektivní zdroj UV záření, který dokáže ve zdravotnických zařízeních zlikvidovat nežádoucí mikroorganismy a další škodliviny během několika vteřin. Na vynález získala UTB společně s Institutem Jožefa Stefana (IJS) v Lublani na konci roku 2018 evropský patent.
Docent Marian Lehocký, jeden z tvůrců vynálezu.
Docent Marian Lehocký, jeden z tvůrců vynálezu. | Foto: Univerzita Tomáše Bati

Přístroj efektivně generuje ultrafialové (UV) záření, takže zatímco za použití běžného zdroje UV záření je ke sterilizaci prostředí potřeba několik desítek minut, ve Zlíně vyvinuté zařízení ji dokáže provést v řádu sekund.

UV záření podle nově představeného vynálezu vzniká ve výboji v trubici. Výhodou je to, že jeho zdroj je konstantní, zatímco v běžně dostupných zdrojích intenzita záření časem slábne. 

"Jedná se o průlomovou záležitost v oblasti sterilizace," je přesvědčen jeden z tvůrců vynálezu Marián Lehocký. Zařízení může najít využití i v dalších oblastech, například v procesu vytvrzování polymerů.

"Náš přístroj zvládne takový proces za desetinu času, který potřebují běžné zdroje záření," říká dále Lehocký. "Zařízení vypadá jako trubice s výbojem, tedy v podstatě jako zářivka," dodává.

V současné době probíhají jednání o průmyslové výrobě zařízení. Ve spolupráci se slovinským institutem se také rozbíhá navazující aplikační výzkum.

Patentováním zařízení generujícího UV záření získala Univerzita Tomáše Bati za posledních šest let už třetí evropský patent a další přihlášky jsou v řízení. Roku 2016 obdržela zlínská univerzita také patent v USA.

Video: Chci být nový Baťa, ale podle bot lidi nesoudím, říká podnkatel

Baťa je můj vzor, taky jsem rozjel podnikání v 16 letech. Energii, kterou jsem dřív investoval do sportu, jsem kvůli cukrovce mohl dát do podnikání | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy