Ruská kosmonautika je v krizi. Bývala to chlouba, dnes zažívá obří dluhy i karamboly

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2018 15:32
Bývala to výkladní skříň režimu. Ruský kosmický průmysl se ale nyní potýká s problémy. Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara se potýkají s obřími dluhy, na kosmodromu Bajkonur se bude propouštět. Zatím posledním z dlouhé řady chyb byla vážná porucha rakety Sojuz, jež ohrozila lidskou posádku cestující k ISS.
Vlastník SpaceX, vizionář a dolarový multimiliardář Elon Musk na tiskové konferenci po úspěšném startu Falcon Heavy.
Vlastník SpaceX, vizionář a dolarový multimiliardář Elon Musk na tiskové konferenci po úspěšném startu Falcon Heavy. | Foto: Reuters

Rusové chystají novinku po vzoru SpaceX

Generální ředitel konstrukční kanceláře Iljušin Alexej Rogozin v těchto dnech prohlásil, že Rusko pracuje na vývoji systému opětovného využívání raketových komponentů. První stupně budoucích raket se ale nebudou vracet na námořní plošinu, jak je tomu u projektu americké společnosti SpaceX (na snímku), nýbrž budou přistávat jako letadla. Mimochodem, pro Elona Muska a jeho SpaceX měl Rogozin jen slova chvály.

Předběžné projekty již rozpracovává ruská vesmírná společnost Roskosmos. Rusko ale nemá námořní plošinu, na které by podle amerického vzoru mohly první stupně nosných raket přistávat. "Roskosmos si proto vytkl za cíl vymyslet to tak, aby (první stupeň) přistával jako letadlo," konstatoval šéf kanceláře Iljušin.

Pokud by se v brzké době podařilo raketu vyvinout, Rusko by zase něco umázlo z velkého náskoku USA v dobývání vesmíru. Jenže jak Rogozin prohlásil, projekt je velmi nákladný a není pro Rusko prioritou.

 

Právě se děje

Další zprávy