Ruská kosmonautika je v krizi. Bývala to chlouba, dnes zažívá obří dluhy i karamboly

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2018 15:32
Bývala to výkladní skříň režimu. Ruský kosmický průmysl se ale nyní potýká s problémy. Moskevské kosmické Chruničevovo středisko, výrobce raket Proton a Angara se potýkají s obřími dluhy, na kosmodromu Bajkonur se bude propouštět. Zatím posledním z dlouhé řady chyb byla vážná porucha rakety Sojuz, jež ohrozila lidskou posádku cestující k ISS.
Ruská raketa Sojuz po startu
Ruská raketa Sojuz po startu | Foto: Reuters

Problémy Sojuzu mohou znamenat konec posádky na ISS

Kvůli technickým problémům nosné rakety Sojuz-FG, které vystavily  nebezpečí dvoučlennou posádku mířící k ISS, pozastavila ruská kosmická agentura Roskosmos starty raket Sojuz. Čeká se na vyšetření přesných důvodů nehody.

Následky této nehody však mohou být mnohem dalekosáhlejší. Není jisté, jak dlouho bude muset v oslabeném složení vydržet současná posádka na Mezinárodní vesmírné stanici, rovněž není jasné, zda k nim poletí nepilotovaná nákladní loď Progress s novými zásobami. Start byl plánován na 31. října, nicméně Progress používá stejnou nosnou raketu Sojuz, jaká se 11. října dostala do problémů.

Pesimistické hlasy se dokonce nechaly slyšet, že by ruské problémy se Sojuzem mohly znamenat konec nepřetržitého provozu na ISS a konec lidských posádek ve vesmírné stanici.

 

Právě se děje

Další zprávy