České vědě vládnou muži. Nejsou chytřejší než ženy, ale nemusí na mateřskou

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 12. 2018 12:06
Jsou nadějnými vědkyněmi a předčí mnohé mužské kolegy. Jenže pak odejdou na mateřskou dovolenou a na jejich místa se dostanou leckdy méně schopní kolegové. Zatímco ony jsou doma s dítětem, jim naskakují publikace, stáže i kontakty, a tak to jsou oni, kdo šéfují, zatímco ženy ve vědě zastávají méně prestižní posty. I k tomu dospělo Národní kontaktní centrum – gender a věda, když jim v dotazníkovém šetření odpovědělo 2000 vědců a vědkyň. Centrum například zjišťovalo, jak jsou spokojení s pracovními podmínkami a jak a zda mohou vědkyně-matky vědu provozovat. Aktuálně.cz navázalo na jejich výzkum a zeptalo se tři vědkyň na mateřské dovolené. Tady jsou jejich zkušenosti.
Foto: Shutterstock

Věda, nebo mateřství?

V české vědě platí (ač už se podmínky částečně zlepšily), že když se vědkyně rozhodne odejít na mateřskou dovolenou, riskuje tím konec slibně rozjeté kariéry. Žena sice již dnes z vědy většinou nezmizí, ale musí zpravidla rezignovat na vysoké cíle a prestižní pozice.

"Vždycky jsem věděla, že chci mít děti. Takže pro mě byla volba v otázce, zda mít rodinu, celkem jednoduchá. A to, zda mi k tomu zůstane i nějaká kariéra, se ukáže. Zatím věřím, že to dokážu skloubit, a pochopitelně na tom pracuji," říká Mgr. Lucie Grodecká, PhD. z Genetické laboratoře v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy