Prasečí mozky v láku, vaření komety v lavoru i přecucané klíště. V této podobě vědu neznáte

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 6. 2018 11:30
Na výstavišti v pražských Letňanech právě probíhá do 9. června Veletrh vědy, na kterém se návštěvníci můžou seznámit s tím, jak se dá uvařit kometa, usvědčit zločinec, vykrmit klíště, přeměnit larva v dospělce nebo jak jde zvláknit bonbon v cukrovou vatu. I tak se dají totiž pojmout nejsložitější vědecké disciplíny, aby bavily i nejmenší děti. Čtvrtý ročník Veletrhu vědy zdarma nabízí přes 100 expozic od osmdesátky vystavovatelů z celé České republiky.
Foto: Zuzana Hronová

Jak tisknout na 3D tiskárně z brambor či kukuřice?

Pedagogická fakulta Západočeské univerzity Plzeň ukazovala dětem, jak se dá  hračka či nářadí vytisknout z brambory a kukuřice. Je to v podstatě jednoduché. "K tisknutí používáme škrob (modré vlákno vpravo), který dostaneme z brambor nebo kukuřice. A pak už stačí jen vrstvit a vrstvit," říká Jan Fadrhonc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy