Toto jsou největší vědecké mýty o ženách. Tak se mýlili Darwin a spol.

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 11. 2018 10:45
Angela Saini je britská vědkyně, novinářka a autorka bestsellerů. Ve své nové knize Od přírody podřadné aneb Jak se věda mýlila v ženách vyvrací zakořeněné mýty a nesmysly, které o ženách prohlašují mužští vědci a vydávají je za "fakta". Přinášíme vám ukázky z její nové knihy a výňatky rozhovoru, který poskytla Aktuálně.cz během své návštěvy Prahy, kde se účastnila konferencí pořádaných společností Národní kontaktní centrum – gender a věda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Mýtus: Ještě že dívky dědí i po otcích, jsou méně primitivní

Skutečně již velmi kuriózní je Darwinovo další tvrzení, že se ženám přece jen podařilo získat některé z pozoruhodných mužských vlastností, protože dědí vlastnosti po obou rodičích. 

"Dívky si takto dokážou uzmout kousek vynikajících vlastností svých otců a 'je opravdu štěstím, že u všech savců platí především zákon rovného přenosu znaků na jedince obou pohlaví, jinak by pravděpodobně muž předčil ženu svou rozumovou schopností stejně, jako páv předčí pávici svým ozdobným peřím'. Ženy tedy vděčí jen šťastné biologické náhodě za to, že nejsou ještě daleko zaostalejší. Snaha vyrovnat se mužům proto nedává smysl - je to boj proti přírodě," píše o dalším mýtu Angela Saini. 

 

Právě se děje

Další zprávy