Toto jsou největší vědecké mýty o ženách. Tak se mýlili Darwin a spol.

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 11. 2018 10:45
Angela Saini je britská vědkyně, novinářka a autorka bestsellerů. Ve své nové knize Od přírody podřadné aneb Jak se věda mýlila v ženách vyvrací zakořeněné mýty a nesmysly, které o ženách prohlašují mužští vědci a vydávají je za "fakta". Přinášíme vám ukázky z její nové knihy a výňatky rozhovoru, který poskytla Aktuálně.cz během své návštěvy Prahy, kde se účastnila konferencí pořádaných společností Národní kontaktní centrum – gender a věda.
Foto: iStock

No jo, typicky ženské myšlení!

Když žena způsobí dopravní nehodu, společnost má tendenci reagovat slovy: "No jo, ženská!" nebo "Typicky ženské myšlení!". Když ji způsobí muž, neřekneme "No jo, chlap!" nebo "Typicky chlapské myšlení!".  "Ženské myšlení" je zkrátka opovržlivá nálepka.

"Příliš dlouho si lidé vštěpovali, že být žena znamená být slabší a nanicovatější, zatímco být muž znamená být odolnější a chytřejší. Takže si nemůžeme pomoci a zkrátka se těchto asociací někdy dopouštíme," vysvětluje pro Aktuálně.cz Angela Saini. "Samozřejmě že není nic negativního na typicky mužských a ženských rysech. A navíc - většina z nás má mix obojího," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy