NASA oživuje robota Opportunity na Marsu. Naděje na jeho záchranu každý den klesá

Podívejte se na 15 let robota Opportunity na Marsu.
Konstrukční práce a opravy před startem. Ten se odehrál 7. 7. 2003 z Mysu Canaveral na Floridě (8. 7. SEČ).
Testy padáku pro misi Mars Exploration Rover.
Opportunity byla oproti minulé generaci už skutečně velmi dobře vybavenou jezdící laboratoří, osazenou kamerami, spektometry, solárními panely či mikroskopem. Na fotce je srovnání s vozítkem Sojourner, jež na povrch Marsu vyjelo ze sondy Pathfinder v roce 1996.
Selfíčko Opportunity po přistání na Marsu, kam dosedlo přesně v 4:54 (UTC) 25. ledna 2004.
Foto: NASA
ČTK ČTK
30. 1. 2019 11:25
Americká vesmírná agentura NASA pokračuje ve snaze obnovit ztracené spojení s robotickým vozítkem Opportunity na Marsu. Vědci začali vysílat novou sadu povelů, které jsou zaměřené na méně pravděpodobné problémy, jež se mohly na výzkumném zařízení vyskytnout a znemožnit mu tak vysílání, informovala dnes na webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA ve floridské Pasadeně.

Opportunity minulý týden zahájilo již 16. rok svého působení na rudé planetě. Poslední spojení se Zemí se odehrálo loni 10. června, kdy hustá prachová bouře zakryla západní okraj oblasti Perseverance Valley, kde se rover nacházel, a postupně pak celý Mars. Množství prachu v ovzduší způsobilo nedostatek slunečního svitu potřebného pro dobíjení baterií.

"Budeme pokračovat ve využívání různých technik ve snaze kontaktovat rover," sdělil projektový manažer pro Opportunity v JPL John Callas. Strategie nových povelů podle něj doplní dosavadní povely ve formě pípání, které se k Marsu vysílají od loňského září s očekáváním, že robotický výzkumník "pípne" zpátky.

Vysílání nových povelů má trvat několik týdnů. Jsou zaměřené na tři možné problémy: selhání primárního X-pásmového radia, sloužícího pro spojení se Zemí, selhání primárního i sekundárního X-pásmového radia nebo vypnuté vnitřní hodiny, které zajišťují časovou orientaci počítače roveru.

Podle JPL by některé z těchto závad musela předcházet série nepravděpodobných událostí. Povely, které jsou vysílány k vyřešení těchto nepravděpodobných událostí zahrnují příkaz k přepnutí na záložní X-pásmové radio a příkazy k resetování hodin a k zaslání odpovědi přes UHF.

Podle Callase se inženýři JPL v uplynulých sedmi měsících pokusili s Opportunity spojit více než šestsetkrát. Pravděpodobnost, že se jim to podaří, každým dnem klesá, a proto hodlají pokračovat ve využívání každého možného logického řešení, které by vedlo k obnovení komunikace.

Čas má přitom zásadní význam. Blíží se totiž ke konci "sezona čištění od prachu", tedy období na Marsu, během něhož by zesílený vítr mohl oprášit solární panely vozítka od prachu bránícího opětnému nabití baterií. Mezitím se na jihu planety blíží zima s extrémně nízkými teplotami, které by pravděpodobně nenapravitelně poškodily nedobité baterie Opportunity, vnitřní kabely a počítač.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté.

Americký generál Kenneth McKenzie v pátek útok označil za "tragickou chybu" a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho slov nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy