Tyto vědkyně posunuly svět dál. Muži se je často pokoušeli ignorovat, ale marně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 2. 2019 19:35
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Slaví se vždy 11. února. Má připomenout jejich zásadní úlohu ve vědeckém výzkumu a podpořit jejich zapojení do světa vědy. Projděte si tucet pozoruhodných příběhů.

Happy #WomenInScience Day! 👩🏻‍🔬 👩🏿‍🔬 Marie Curie, the first woman to win a Nobel Prize AND the only woman to win twice, is a great example of why we must invest in women and girls in science.

Zveřejnil(a) UN Geneva dne 11. February 2019

Marie Curie-Skłodowská získala "nobelovku" hned dvakrát

Mezinárodní den žen ve vědě si OSN připomíná příkladem mimořádné francouzsko-polské vědkyně v oboru fyziky a chemie Marie Curie-Skłodowské. "První žena, která získala Nobelovu cenu, a jediná žena, která ji obdržela dvakrát, je skvělým příkladem toho, proč musíme investovat do žen a dívek ve vědě." 

V roce 1903 získala Nobelovu cenu za fyziku za výzkumy radioaktivity spolu se svým manželem Pierrem Curiem a objevitelem radioaktivity Henrim Becquerelem. Významně tak přispěla k léčbě rakoviny pomocí radioaktivity. Podruhé jí byla udělena v roce 1911 cena za chemii za izolaci chemického prvku radium. Kromě toho objevila ještě jeden prvek - polonium.

Pomohla také milionům zraněných vojáků v 1. světové válce, když vynalezla mobilní rentgen. Vědě v podstatě obětovala život. Nebyla si totiž ještě vědoma zdravotních rizik při zacházení s radioaktivním materiálem a zemřela na následky ozáření.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Mafra u Ústavního soudu neuspěla, za články o Langerovi se musí omluvit

Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června dnes zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn. Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo "podezřelý" použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Ve Francii se ujali úřadu dva noví ministři, čelí kritice za znásilnění i popírání #MeToo

Ministři nové francouzské vlády premiéra Jeana Castexe se dnes ujali svých úřadů. Dva z nich přitom už nyní čelí ostré kritice. Nového ministra vnitra Géralda Darmanina totiž od roku 2017 vyšetřují kvůli obvinění ze znásilnění, ministr spravedlnost Éric Dupond-Moretti na sebe před časem upozornil kritikou hnutí #MeToo. Opatrnou pochvalu si prezident Emmanuel Macron vysloužil alespoň za jmenování Barbary Pompiliové do čela ministerstva životního prostřední, informovala agentura AFP.

Premiér Édouard Philippe, který stál v čele vlády od roku 2017, podal v pátek demisi a s ním skončil celý jeho kabinet. Z něj se do týmu nového premiéra Jeana Castexe, dosud málo známého starosty jihofrancouzského městečka Prades, dostal ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, ministr financí Bruno Le Maire či ministryně obrany Florence Parlyová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy