Tyto vědkyně posunuly svět dál. Muži se je často pokoušeli ignorovat, ale marně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 2. 2019 19:35
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Slaví se vždy 11. února. Má připomenout jejich zásadní úlohu ve vědeckém výzkumu a podpořit jejich zapojení do světa vědy. Projděte si tucet pozoruhodných příběhů.

Průkopnice za právo žen na vzdělávání Mary Somerville

Výčet nelze začít nikým jiným než Mary Fairfax Somerville (1780-1872). Této Skotce vděčíme za slovo "scientist", tedy vědec. Až do její éry se jim totiž říkalo "man of science", tedy doslova "muž vědy". Tato vědkyně a spisovatelka byla neúnavnou propagátorkou práva žen na další vzdělávání. Však také ona sama neabsolvovala žádné klasické vzdělání a všechny své bohaté vědomosti měla ze samostudia rodinné knihovny, kterou vybavil její tatínek námořník.

Ačkoliv přinesla celou řadu důležitých poznatků z oblasti matematiky či astronomie a napsala několik velmi ceněných odborných knih a mnozí vědci jí vzdávali obdiv, jiní ji zatvrzele přehlíželi a podceňovali jen proto, že se jednalo o ženu. Ze stejného důvodu se nemohla stát členkou Královské společnosti. Tak jí aspoň dali do vstupní haly její bustu. Dožila se na tehdejší dobu velmi úctyhodných 92 let.

 

Právě se děje

Další zprávy