Tyto vědkyně posunuly svět dál. Muži se je často pokoušeli ignorovat, ale marně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 2. 2019 19:35
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Slaví se vždy 11. února. Má připomenout jejich zásadní úlohu ve vědeckém výzkumu a podpořit jejich zapojení do světa vědy. Projděte si tucet pozoruhodných příběhů.
Marie Curie-Skłodowská, vědkyně, jež dokázala získat Nobelovu cenu hned dvakrát.
Marie Curie-Skłodowská, vědkyně, jež dokázala získat Nobelovu cenu hned dvakrát. | Foto: Wikimedia Commons - autor neznámý (CC-PD)

Průkopnice za právo žen na vzdělávání Mary Somerville

Výčet nelze začít nikým jiným než Mary Fairfax Somerville (1780-1872). Této Skotce vděčíme za slovo "scientist", tedy vědec. Až do její éry se jim totiž říkalo "man of science", tedy doslova "muž vědy". Tato vědkyně a spisovatelka byla neúnavnou propagátorkou práva žen na další vzdělávání. Však také ona sama neabsolvovala žádné klasické vzdělání a všechny své bohaté vědomosti měla ze samostudia rodinné knihovny, kterou vybavil její tatínek námořník.

Ačkoliv přinesla celou řadu důležitých poznatků z oblasti matematiky či astronomie a napsala několik velmi ceněných odborných knih a mnozí vědci jí vzdávali obdiv, jiní ji zatvrzele přehlíželi a podceňovali jen proto, že se jednalo o ženu. Ze stejného důvodu se nemohla stát členkou Královské společnosti. Tak jí aspoň dali do vstupní haly její bustu. Dožila se na tehdejší dobu velmi úctyhodných 92 let.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy