Brněnský přístroj zabrání další metanolové aféře. Stačí krevní plazma a dioda signalizuje otravu

hrz
11. 9. 2017 7:46
Vedoucí týmu, docent Petr Kubáň z Přírodovědecké fakulty, začal s diagnostikováním metanolu již po vypuknutí tzv. "metanolové aféry" v roce 2012. Jeho metoda však byla drahá a složitá, proto si v roce 2013 zažádal o grant a vyvinul jednoduchý přenosný přístroj, jenž se dá používat v terénu neškoleným personálem. Stačí krevní plazma, za chvíli se ukáže výsledek na displeji a zabliká příslušná dioda.
Přístroj na diagnostikování metanolu, který vyvinuli vědci na Masarykově univerzitě v Brně.
Přístroj na diagnostikování metanolu, který vyvinuli vědci na Masarykově univerzitě v Brně. | Foto: muni.cz

Přenosný přístroj, který během několika minut odhalí otravu metanolem, vyvinuli vědci z Masarykovy univerzity (MUNI). Vedoucí týmu, docent Petr Kubáň z Ústavu chemie na Přírodovědecké fakultě MUNI, se o diagnostiku metanolu a především kyseliny mravenčí, která v těle vzniká jeho rozkladem, začal zajímat už v roce 2012, kdy vypukla takzvaná metanolová aféra.

Ve spolupráci s lékaři z nemocnice v Havířově vyvinul novou a především rychlou metodu na stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru. Pro člověka totiž není nebezpečný samotný metanol, nýbrž právě "mravenčan", v níž se metanol postupně v lidském těle přeměňuje.

"Tato metoda je ale složitá a vyžaduje specializovaný přístroj a vyškolený personál. Proto jsme si v roce 2013 podali žádost o grant u Technologické agentury ČR na vývoj přenosného přístroje, který se dá použít i v terénu a bez speciálních znalostí. Náš prototyp umí stanovit nejen hodnoty kyseliny mravenčí, ale také metanolu," uvedl Kubáň.

Stačí vzorek krevní plazmy. Výsledek oznámí blikající diody

Přenosné zařízení, které váží zhruba jeden kilogram, pracuje na principu reakce metanolu nebo kyseliny mravenčí s reakčním činidlem, při níž se měří změna optických vlastností činidla. "Do přístroje se vloží vzorek krevní plazmy pacienta a během pěti minut se ukáže výsledek. Jednak se na displeji objeví hodnota odpovídající koncentraci naměřených látek a zároveň se rozsvítí indikační diody. Zelená znamená, že je vše v pořádku a oranžová či červená pak signalizují otravu," přiblížil fungování přístroje Petr Kubáň.

Otrava metanolem není v první fázi pro člověka rozpoznatelná, příznaky se projeví až po čase, kdy se závadný alkohol přeměňuje na nebezpečné látky, zejména pak kyselinu mravenčí. Ta se u zdravých lidí vyskytuje v koncentraci do 0,4 milimolu (mM). Pokud překročí hodnotu asi čtyř až pěti mM, jde o závažnou otravu. Při těžké otravě se objevují poruchy vědomí a zraku, hrozí slepota i smrt.

Otravě se předchází včasným podáním "protijedu", v tomto případě etanolu, jenž zabrání přeměně metanolu na kyselinu mravenčí.

Metanolová kauza má na svědomí 140 zemřelých či poškozených

Metanolová kauza vypukla před pěti lety, počátkem září 2012 . Patří mezi nejhorší neštěstí, které ČR v posledních desetiletích postihly. Od září 2012 do února 2014 zemřelo na otravu po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu 48 lidí, desítky lidí připravil o zdraví. Tragičtější událostí byly pouze povodně v roce 1997, které si vyžádaly 50 životů.

První obětí se stal 3. září 2012 v Havířově dvaašedesátiletý muž, jeho o tři roky mladší partnerka otravě podlehla také. Třetí oběť, šedesátiletou ženu, si metylalkohol vyžádal 5. září také v Moravskoslezském kraji. Právě tam bylo zaznamenáno nejvíce otrav, v regionu zemřelo 23 osob. Oběti ale byly i na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Pančovaný alkohol z ČR zabíjel také v Polsku, kde po jeho požití zemřeli tři lidé.

Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s prodejem nelegálně vyráběného alkoholu, zemřel na konci února 2014 v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Otrávený alkohol ale také desítky lidí připravil o zdraví. Mnozí z nich jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených například oslepla. Poškozených, včetně zemřelých, je dohromady asi 140.

Kauza přiměla stát zpřísnit pravidla pro výrobu a distribuci lihovin. Byl mimo jiné zaveden nový typ kolků pro alkohol, zákon omezil maximální velikost spotřebitelských balení tvrdého alkoholu na tři litry a z prodeje lihu a lihovin učinil koncesovanou živnost. V souvislosti s kauzou bylo obviněno přes sedm desítek lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Padla už řada rozsudků.

Od konce září zemřelo na Ukrajině více než padesát lidí a třicet museli hospitalizovat poté, co požili podomácku vyráběný alkohol. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy