Kosmická loď Crew Dragon se úspěšně spojila s ISS. Letěla na automat, jen s figurínou

ČTK ČTK
3. 3. 2019 12:46
Po zhruba 27 hodinách letu se v neděli kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX v automatickém režimu úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Plavidlo je určeno pro dopravu lidí, první testovací let ale absolvuje bez lidské posádky. V křesle pro astronauty je jen figurína se senzory.
Raketa Falcon 9  americké společnosti SpaceX nese vesmírnou loď Crew Dragon.
Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX nese vesmírnou loď Crew Dragon. | Foto: Reuters

Kosmická loď nesená raketou Falcon 9 na cestu na oběžnou dráhu vyrazila v sobotu v 08:49 SEČ z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a v neděli v 11:51 SEČ se spojila s ISS automaticky, tedy bez pomoci robotického ramena vesmírné stanice.

Jejím obyvatelům, kterými jsou v současnosti Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, přivezla loď zhruba 200 kilogramů zásob.

U orbitálního komplexu stráví Crew Dragon asi pět dní a poté se vydá zpět na Zemi, kde přistane na padácích ve vodách Atlantského oceánu.

Trojici obyvatel ISS nyní seznamování s posádkou kosmické lodi nečeká. Na první testovací let vyrazil Crew Dragon totiž bez ní. V jednom z křesel sedí ovšem figurína, kterou na Zemi pojmenovali Ripleyová podle Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula.

Pokud se ani na další cestě kosmické lodi nevyskytnou žádné komplikace, měla by v červenci následovat druhá zkušební mise, tentokrát již s lidskou posádkou. Do vesmíru by se měli podívat astronauti Doug Hurley a Bob Behnken.

Už nyní misi označil za velký úspěch americký prezident Donald Trump. "Gratuluji SpaceX a všem," napsal na twitteru.

Crew Dragon je schopna do kosmu dopravit sedm astronautů, v běžném provozu by měla ale transportovat čtyři. Tato kosmická loď přitom není jedinou, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku.

Společnost Boeing na duben připravuje testovací let své lodi CTS-100 Starliner bez posádky, v srpnu pak chce poprvé letět s astronauty. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

 

Právě se děje

Další zprávy