Hledal mimozemšťany, vraky i místa, kde pomoct. Paul Allen plnil sny sobě i ostatním

Ve věku 65 let zemřel v pondělí v noci spoluzakladatel počítačové firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop, hledač lodních vraků i velký sportovní fanoušek podlehl rakovině lymfatických uzlin, s níž předtím několikrát úspěšně bojoval. Jeho společník z počátků softwarové éry Bill Gates ke skonu přítele napsal, že bez Allena by neexistoval svět osobních počítačů. Allen věnoval téměř dvě miliardy dolarů na vědecké výzkumy, ochranu přírody, vzdělávací projekty či umění. Podívejte se, čemu všemu se ve svém životě věnoval.
Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu
Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu | Foto: ČTK

Vesmírné projekty

Miliardář Allen mimo jiné usiloval o průnik do kosmu. Stál tak například u vzniku SpaceShipOne, prvního soukromého pilotovaného letounu, který se dostal v roce 2004 do výšky sto kilometrů nad povrch Země považované za hranici vesmíru. Pro tento projekt jej oslovil návrhář plavidla Burt Rutan a Allen, vášnivý příznivec vesmírných letů a science fiction, na vývoj prototypu přispěl dvacet milionů dolarů.

Allen také sponzoroval soustavu Allenových radioteleskopů (ATA), která z observatoře v Kalifornii necelých 500 kilometrů od San Franciska od roku 2007 mimo jiné pátrá po mimozemských civilizacích. Na projekt přispěl víc jak 30 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy