Vědkyně Boumanová se stala tváří černé díry. Na internetu ale čelí urážkám od mužů

hrz hrz
17. 4. 2019 12:31
Někteří lidé na sociálních sítích neunesli skutečnost, že se tváří přelomového snímku černé díry stala vědkyně Katie Boumanová. Našli si proto muže z jejího týmu a tvrdili, že napsal 850 tisíc z celkových 900 tisíc řádků kódu, který měl ve skutečnosti 68 tisíc řádků. Andrew Chael tuto pochybnou slávu odmítl, postavil se za kolegyni. Svým obdivovatelům pak sdělil, že je aktivní člen LGBT komunity.
Foto: Instagram/Katie Bouman

Ve středu 10. dubna obletěl svět snímek první zachycené černé díry. O den později ho vystřídala fotka zachycující nadšenou mladou vědkyni Katie Boumanovou, když se svým týmem v létě 2018 poprvé spatřila na počítači s významným přispěním svých algoritmů zobrazenou černou díru. Devětadvacetiletá počítačová vědkyně se stala tváří tohoto přelomového objevu.

To však neunesli někteří diskutující na sociálních sítích a pustili se do mladé vědkyně, která od začátku zdůrazňovala, že snímek černé díry je týmové dílo. "Žádný algoritmus ani žádná osoba nezhotovily tento obrázek. Vyžadovalo to úžasný talent týmu vědců z celého světa a roky tvrdé práce na vývoji nástrojů, zpracování dat, zobrazovacích metodách a analytických technikách," napsala na svém Facebooku po oficiálním oznámení úspěchu.

"Bylo mi opravdovou ctí a já jsem tak šťastná, že jsem měla možnost pracovat s vámi všemi," dodala v postu doprovázeném týmovou fotkou.

Foto: Facebook/Katie Bouman

Jenže trollové vytvořili hned několik falešných účtů Katie Boumanové, na nichž se chlubí "svým" úspěchem: "Já jsem počítačová vědkyně, která stojí za historicky prvním obrázkem černé díry. Já jsem vyvinula algoritmus, který převedl teleskopická data do historické fotky, kterou dnes vidíme," píše se v jednom z falešných statusů. Většina z těchto účtů je již pozastavena a nefunguje.

Anonymní diskutující rovněž zaplavili sítě falešnými zprávami. "Tahle žena napsala jen 2000 řádků z toho kódu a podílela se na projektu jen od konce minulého roku. Jiný kolega přitom napsal 850 tisíc řádků a pracuje na projektu od samotného začátku. Jestli někdo, tak právě Andrew Chael si zaslouží uznání," zněl jeden z mnoha příspěvků, v tomto případě zveřejněný na webu Reddit.

Mladá počítačová vědkyně přitom pracovala v týmu od začátku, plných šest let.

Jak uvádí americký list Washington Post, muži, nespokojení s mediálním obrazem černé díry, si našli v Andrewovi Chaelovi hrdinu, který odráží jejich vidění světa. Jenže se spletli.

Chael však tuto "slávu" rychle odmítl a postavil se za Boumanovou. A své "obdivovatele" mimo jiné upozornil na to, že kód měl 68 tisíc řádků, takže jich těžko mohl napsat 850 tisíc. Ve skutečnosti prý napsal většinu kódu pro jednu ze tří softwarových knihoven, které byly použity.

Katie pak s několika dalšími lidmi vyvinula zobrazovací systém, který testoval všechny tři knihovny a použil je pro výsledný dokument. Prohlásil rovněž, že je nadšený z uznání, kterého se Katie dostalo, může tím inspirovat ženy pro vedoucí pracovní pozice. 

Své stoupence pak dorazil pobaveným prohlášením, že ani on nebude pro jedince vyznávající většinové vidění světa tím správným představitelem historického zobrazení černé díry. Je totiž gay a svou orientací se nijak netají, naopak vystupuje jako hrdý člen LGBT komunity. Po tomto prohlášení nadšení pro Chaela zase brzy opadlo.

"Vážím si gratulací k výsledku, na němž jsem roky tvrdě dřel. Ale jestli mně blahopřejete, abyste se sexisticky pomstili Katie, prosím, odejděte a popřemýšlejte o svých životních prioritách," uvedl Chael v jednom ze svých tweetů.

Mladá počítačová vědkyně si tak prošla něčím podobným, čím většina dívek a žen, které se chtějí prosadit v oblasti obecně považované za mužskou.

Astronomie, obzvláště pak radioastronomie v kombinaci s počítačovou vědou, tedy oblast, kam se dostala Katie Boumanová, ženskému živlu doposud spíše odolávala. Situace se však zlepšuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy