Vědkyně Boumanová se stala tváří černé díry. Na internetu ale čelí urážkám od mužů

hrz hrz
17. 4. 2019 12:31
Někteří lidé na sociálních sítích neunesli skutečnost, že se tváří přelomového snímku černé díry stala vědkyně Katie Boumanová. Našli si proto muže z jejího týmu a tvrdili, že napsal 850 tisíc z celkových 900 tisíc řádků kódu, který měl ve skutečnosti 68 tisíc řádků. Andrew Chael tuto pochybnou slávu odmítl, postavil se za kolegyni. Svým obdivovatelům pak sdělil, že je aktivní člen LGBT komunity.
Foto: Instagram/Katie Bouman

Ve středu 10. dubna obletěl svět snímek první zachycené černé díry. O den později ho vystřídala fotka zachycující nadšenou mladou vědkyni Katie Boumanovou, když se svým týmem v létě 2018 poprvé spatřila na počítači s významným přispěním svých algoritmů zobrazenou černou díru. Devětadvacetiletá počítačová vědkyně se stala tváří tohoto přelomového objevu.

To však neunesli někteří diskutující na sociálních sítích a pustili se do mladé vědkyně, která od začátku zdůrazňovala, že snímek černé díry je týmové dílo. "Žádný algoritmus ani žádná osoba nezhotovily tento obrázek. Vyžadovalo to úžasný talent týmu vědců z celého světa a roky tvrdé práce na vývoji nástrojů, zpracování dat, zobrazovacích metodách a analytických technikách," napsala na svém Facebooku po oficiálním oznámení úspěchu.

"Bylo mi opravdovou ctí a já jsem tak šťastná, že jsem měla možnost pracovat s vámi všemi," dodala v postu doprovázeném týmovou fotkou.

Foto: Facebook/Katie Bouman

Jenže trollové vytvořili hned několik falešných účtů Katie Boumanové, na nichž se chlubí "svým" úspěchem: "Já jsem počítačová vědkyně, která stojí za historicky prvním obrázkem černé díry. Já jsem vyvinula algoritmus, který převedl teleskopická data do historické fotky, kterou dnes vidíme," píše se v jednom z falešných statusů. Většina z těchto účtů je již pozastavena a nefunguje.

Anonymní diskutující rovněž zaplavili sítě falešnými zprávami. "Tahle žena napsala jen 2000 řádků z toho kódu a podílela se na projektu jen od konce minulého roku. Jiný kolega přitom napsal 850 tisíc řádků a pracuje na projektu od samotného začátku. Jestli někdo, tak právě Andrew Chael si zaslouží uznání," zněl jeden z mnoha příspěvků, v tomto případě zveřejněný na webu Reddit.

Mladá počítačová vědkyně přitom pracovala v týmu od začátku, plných šest let.

Jak uvádí americký list Washington Post, muži, nespokojení s mediálním obrazem černé díry, si našli v Andrewovi Chaelovi hrdinu, který odráží jejich vidění světa. Jenže se spletli.

Chael však tuto "slávu" rychle odmítl a postavil se za Boumanovou. A své "obdivovatele" mimo jiné upozornil na to, že kód měl 68 tisíc řádků, takže jich těžko mohl napsat 850 tisíc. Ve skutečnosti prý napsal většinu kódu pro jednu ze tří softwarových knihoven, které byly použity.

Katie pak s několika dalšími lidmi vyvinula zobrazovací systém, který testoval všechny tři knihovny a použil je pro výsledný dokument. Prohlásil rovněž, že je nadšený z uznání, kterého se Katie dostalo, může tím inspirovat ženy pro vedoucí pracovní pozice. 

Své stoupence pak dorazil pobaveným prohlášením, že ani on nebude pro jedince vyznávající většinové vidění světa tím správným představitelem historického zobrazení černé díry. Je totiž gay a svou orientací se nijak netají, naopak vystupuje jako hrdý člen LGBT komunity. Po tomto prohlášení nadšení pro Chaela zase brzy opadlo.

"Vážím si gratulací k výsledku, na němž jsem roky tvrdě dřel. Ale jestli mně blahopřejete, abyste se sexisticky pomstili Katie, prosím, odejděte a popřemýšlejte o svých životních prioritách," uvedl Chael v jednom ze svých tweetů.

Mladá počítačová vědkyně si tak prošla něčím podobným, čím většina dívek a žen, které se chtějí prosadit v oblasti obecně považované za mužskou.

Astronomie, obzvláště pak radioastronomie v kombinaci s počítačovou vědou, tedy oblast, kam se dostala Katie Boumanová, ženskému živlu doposud spíše odolávala. Situace se však zlepšuje. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly a propadl se na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy