Jelen se choval přirozeně a bránil své území. Trest smrti by si nezasloužil, říká odborník

hrz
24. 2. 2018 6:04
Pouštět lidi do výběhu k jelenům je nezodpovědné, říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec k napadení návštěvníka zvířetem v areálu na šumavské Kvildě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Českými médii silně rezonuje příběh jelena Standy z návštěvnického centra Národního parku Šumava na Kvildě, který napadl návštěvníka. Někteří z něho málem udělali "jelena-zabijáka", ale jak upozorňuje ředitel Zoo Tábor Evžen Korec, jelen se choval naprosto přirozeně a vlastně nic špatného neprovedl.

Tradiční české přísloví o džbánu a utrženém uchu parafrázuje slovy: "Tak dlouho se chodí k jelenům do výběhu, až je vyrušování přestane bavit a začnou své území bránit".

Navíc, jak Korec dodává, nešlo podle videa o nějaký "brutální" útok, spíše o lehké pošťuchování  parohy. Návštěvník nicméně utrpěl drobná zranění a vedení Správy NP Šumava, jež areál provozuje, zvažovalo zastřelení jelena. Nakonec by měl ale skončit v lánské oboře, tedy až shodí parohy.

Šéf zoologické zahrady v Táboře považuje za alarmující spíše chování zodpovědných osob, které podle něj  pouští do výběhu jednoho člověka za druhým.

"Jde přitom o velice nebezpečnou záležitost. Jeleni totiž zcela přirozeně brání své území, a pokud nemají kam utéct, tak se nebojí nezvanému návštěvníkovi jasně ukázat, kde je jeho místo."

Takové chování je prý těžké jelením samcům zakazovat. V Táboře mají s chováním těchto přežvýkavců bohaté zkušenosti. A do výběhu prý chodí jen proškolený chovatel.

"Pokaždé si s sebou bere hůl, hrábě či jiné podobné nářadí, kterým by mohl odrazit případný nenadálý útok. Protože však chování stáda neustále sleduje, tak dokáže rozpoznat varovné signály a výběh včas opustit," líčí Korec.

Běžný návštěvník pochopitelně nepozná, že chce jelen zaútočit, proto je podle něj hazard posílat ho za ním do ohrady. S napadeným mužem navíc měly být jeho těhotná manželka a dítě.

Evžen Korec se rovněž ohradil proti úmyslu jelena zastřelit, protože prý ztratil svou plachost a nemůže nadále se stádem zůstat.

"Zastřelit zvíře je velmi jednoduché, když ho nevnímáte jako živou bytost, ale jako pouhou věc sloužící k pobavení turistů. Jenže zvíře je živý tvor a nezaslouží si smrt jen proto, že ve svém přirozeném prostředí projevuje své generacemi předávané pudy. To člověk tam nemá co dělat, ne jelen," upozorňuje.

Jím navrhované řešení, aby jelena přemístili do jiné obory, kde ho lidé nebudou rušit, se nakonec v podstatě vyplnilo. Ministr životního prostředí Richard Brabec již vyjednal přesun zvířete do výběhu v blízkosti prezidentského zámku v Lánech.

Starosta Kvildy Václav Vostradovský upozornil, že k napadení turistů jelenem docházelo opakovaně, ale správa parku incidenty tajila. Poukázal také na neukázněnost návštěvníků jelenária. "Jeden jelena krmil zepředu a druhý k němu přišel zezadu a plesknul ho," líčil.

Za záchranu Standy se na internetu postavily desetitisíce lidí, vesnice Kvilda i Svaz šumavských obcí.

Video: Jeleni zapomněli na parohy, šermovali kopyty

Unikátní záběry zachycují dva mladé jeleny při souboji. Video natočili ochránci přírody z amerického státu Tennessee. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy