Dnešní maturitě se musím smát, tyhle věci za nás uměli čtyřkaři, říká vědec Kamil Wichterle

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
23. 6. 2017 10:48
Jeho dědeček byl majitelem strojírenské společnosti, otec slavný autor kontaktních čoček a silonu. Samotný Kamil Wichterle se jako dítě chtěl stát truhlářem. Svou lásku k řemeslu zdědil po zručném a vynalézavém otci, jenž později vytvořil čočkostroj ze stavebnice Merkur, a dědovi, který trávil volný čas v dílně. Jako student si však zamiloval matematiku, a tak se nakonec dal na vědu. Působil na nynějším Ústavu chemických procesů v Praze a od roku 1997 učí na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
Vědec Kamil Wichterle
Vědec Kamil Wichterle | Foto: David Neff / MAFRA / Profimedia

Máte mnoho titulů, jste autorem pětadvaceti patentů a navíc nesete jméno Wichterle. Přesto, toužil jste někdy dělat něco jiného než chemii?

Chemii jsem vůbec nechtěl dělat, chtěl jsem dělat matematiku. Ale po celostátním kole matematické olympiády nám přednášel uznávaný profesor Jarník a řekl, že když máme smysl pro řemeslo, máme jít na techniku. Uvažoval jsem taky o stavárně, ale nakonec mi k rozhodnutí dopomohl otec. Poradil mi, že bych svůj zájem mohl prodat na chemickém inženýrství.

A jste rád, že jste dal na otcovu radu?

Jsem rád, je to hezké řemeslo. Sice jsem nepostavil velkou fabriku, ale pár aparátů ve fabrikách jsem dohromady dal.

Osobně mi chemie přišla zajímavá, ale vždycky mě mrzelo, že stejně jako fyzika nebo matematika byla pro mě naprosto nehmatatelná, a tudíž těžko srozumitelná. Jak se na současnou výuku chemie díváte vy?

Středoškolská představa o chemii je, že se slévají barevné vodičky, a buď to vybouchne, nebo smrdí. Ale to je dost naivní. Smícháním surovin, stejně jako v kuchyni, můžete dostat za různých podmínek různé produkty. A vědět, jak nejlépe, nejsnáze, nejrychleji a nejlevněji dostat něco užitečného, potřebuje hodně teoretických znalostí, laboratorního měření a počítání.

Vy sám učíte již dlouho na Vysoké škole báňské v Ostravě. Jak se změnila úroveň vašich studentů?

Řekl bych, že dobrých je pořád stejně, akorát těch špatných je víc. Školy jsou placeny od kusu, takže berou pomalu každého, kterého setřepou ze stromu, to je teď nějaká móda.

Když si vzpomenu, co chtěli učitelé na nás a jak se do nás opírali. Na jedenáctiletce, tedy gymnáziu, nás učili vynikající kantoři, které po roce 1948 vyházeli z univerzit. Museli jsme se naučit spoustu faktů, básničky a dlouhé úryvky z prózy; dneska jsou studenti neochotní učit se něco, co je nebaví. Dnešní maturitě se musím smát, tyhle věci za nás uměli čtyřkaři. Oba mí rodiče byli navíc velmi vzdělaní, takže jsem si připadal trapně, když jsem se učil teprve třetí cizí jazyk. Otec jich uměl osm.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Absolventů technických oborů stále ubývá. Čím to je?

Dneska si studenti můžou vybrat obor, který zmáknou levou zadní. Studium chemie vyžaduje mít matematiku a fyziku v malíku, takže lidi se do toho moc nehrnou. Když jsem studoval, dostat se do výzkumu bylo terno, ústavy a výzkumáky si studenty mohly vybírat. Do ciziny se člověk mohl dostat jako sportovec, kumštýř, někdy i jako vědecký pracovník. Výzkumníci měli vysokou prestiž, dneska na ně každý kašle.

Co je pro vás nejtěžší na učení studentů?

Nejprotivnější je zkoušení, to si nedovedete představit. Přednášet je moc hezké, laborky a procvičování příkladů jsou trošku těžší, ale zkoušení je strašná otrava. Těch pár chytrých studentů se kolem vás mihne na začátku semestru a pak se otravujete s těmi… (odmlčí se), kteří na to buď nemají, nebo to chtějí nějak ošidit. A to není povzbudivé.

Navíc mám takový zlozvyk, že zkoušku beru jako doučovací kroužek. A stejně to není nic platné, když přijdou příště, zase je to bída a utrpení. Když ročník netáhnou chytří studenti, převáží lehká nátura, přestanou chodit na přednášky a myslí si, že to nějak dopadne. Že to od hodného Wichterleho nakonec dostanou.

Váš otec byl nejen velmi vzdělaný, ale údajně také velmi důmyslný při řešení různých nápadů. Koneckonců na svůj vynález kontaktních čoček přišel díky stavebnici Merkur. Pamatujete si to?

Otec koupil Merkur v Praze, kam se po válce vrátil, aby dal dohromady školu. Ještě než nám ji odvezl na Vánoce do Zlína, zkoušel, co všechno to umí. Vzpomněl si na ni o třináct let později, to už jsme Merkur s bratrem místo hraní používali, když jsme doma potřebovali vyrobit nějaké malé technické zařízení. Otec si na stavebnici vzpomněl, když přemýšlel, jak vyrobit otáčivý odlévací strojek. A na dávkování monomeru si ze skla sám vyfoukal čerpadélko.

Američani nám záviděli, že jsme byli schopni sestavit z naprosto podivných kusů normálně fungující zařízení. Otec uměl hodně řemesel a přes rameno mu třeba koukali i profesionální skláři, protože dělal věci, které by je nenapadly. A ten, kdo umí zkombinovat věci, které dřív nikoho nenapadly, tvoří vynálezy. Otec byl přesně takový.

Foto: Národní technické muzeum

Musíte si uvědomit, z jaké byl rodiny - jeho otec byl technický ředitel fabriky (Prostějovská strojírenská továrna Wikov), která měla asi 1200 zaměstnanců, a k manuální práci a materiálům měl ohromně dobrý vztah. Ve fabrice se uměl postavit k mašině, nebyl to ředitel jako dneska nějaký prďola, který sedí v kanceláři a má manažerský kurz. Byl fanda na mašiny, a ačkoliv továrna vyráběla auta, sám auto neměl. (smích) Když přijel na svůj letní byt, oblékl si pracovní plášť a šel do garáže, kde nebylo auto, ale truhlářský ponk, pracovat se dřevem. Měl stylové a na svou dobu velmi dobré nářadí, ruční pily a tak dále. Když nedělal se dřevem, namíchal si barvy a šel opravit všechny nátěry, třeba i zábradlí u mostu nebo lavičku na návsi. Pak teprve vzal pruty a šel na pstruhy.

Vy sám jste otci s jeho převratným vynálezem pomohl, je to tak?

Pomáhal jsem mu s výpočty kolem kontaktních čoček. Chtěl do toho vidět, takže se postupně naučil všechny "fajnovější" matematické triky. A pak přišly počítače. Tehdy zabíraly celé patro a byly o něco hloupější než tenhle malý telefon (ukazuje na svůj tlačítkový telefon). Otec jednomu technikovi v Chemoprojektu tehdy strčil stovku, aby nám nechal počítač zapnutý na noční směnu, a my jsme tam osm hodin počítali tvary kontaktní čočky. Fantastické kolo děrované pásky jsme nechali proběhat dálnopisem, který rychlostí 10 znaků za vteřinu vyťukával tabulky; ty potom koupili Američani.

Otce počítače tehdy tak nadchly, že se rozhodl jeden si koupit. Nejprve to byly programovatelné kalkulačky a Sinclair. A pak z Američanů vydyndal propašování embargovaného stolního počítače Hewlett-Packard do Československa. Dal dohromady i řadu uživatelských programů. Stejně se nejlépe cítil v laboratoři, ale když pak neměl trpělivost čekat na realizaci svých technických nápadů, vyučil se ještě zámečníkem a koupil si soustruh a frézku.

Dosáhl jste nejvyššího akademického titulu a váš zatím poslední patent je z roku 2015. Máte ještě nějakou vědeckou metu, které byste chtěl dosáhnout?

Teď už ne. Ještě jako student jsem si říkal, že bych chtěl postavit fabriku, ale to už dneska jeden člověk udělat nemůže, všechno dělají týmy. Někdy někam aspoň přiloží polínko.

Na začátku jsem se vás ptala, jestli jste někdy toužil dělat něco jiného než chemii, řekl jste, že matematiku. Přesto, čím jste chtěl být jako dítě, když jste o matematice ještě neměl ponětí?

(zamyslí se) Spousta dětí dneska chce dělat popeláře, protože je vidí při práci. Pro mě bylo prvním povoláním, co se mi líbilo, truhlařina. Když mi bylo pět let, dostali jsme s bráchou k Vánocům ponk, nějaká prkénka a hřebíky. Doma a na autě otec sám dělal běžně údržbu, taky vyvolával fotky a my jsme odkoukávali i další řemesla. Přesto jsme pokládali za samozřejmé jít studovat. Ale stejně jsem později zvládl i elektrikařinu, instalatéřinu a zedničinu. Chemickému inženýrovi se to všechno hodí.

Podívejte se: Není důvod k tomu, abychom na tom byli hůře než Švýcarsko, neumíme ale pracovat se zdroji, nevyužíváme potenciál našich lidí, říká Tomáš Hruda.

Není důvod k tomu, abychom na tom byli hůře než Švýcarsko, neumíme ale pracovat se zdroji, nevyužíváme potenciál našich lidí, říká Tomáš Hruda. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy