Jak řeknou sloni "ahoj"? Slovník překládá fráze do sloních gest, chce upozornit lidi na smutný údaj

Magazín Magazín
15. 8. 2017 7:00
Nová webová stránka Hello in Elephant překládá lidskou řeč ve sloní. Má pomoci upozornit na vymírání tohoto zvířecího druhu. Na stránce stačí vložit anglickou frázi, text nebo emotikon. Uživateli se následně ukáže video napodobující vložené slovo, větu nebo výraz. Stránka byla spuštěna na Světový den slonů, kterým bývá označován 12. srpen. Zaveden byl proto, aby upozornil na rostoucí vymírání tohoto živočišného druhu.
Sloni vymírají, pomoci  k záchraně má i lidsko-sloní slovník.
Sloni vymírají, pomoci k záchraně má i lidsko-sloní slovník. | Foto: ČTK

Jak se řekne ve sloní řeči "ahoj"? Lidem napoví nový lidsko-sloní webový slovník. Hello in Elephant vyvinuly organizace David Sheldrick Wildlife Trust a ElephantVoices. Lidé pomocí stránky mohou posílat svým přátelům vzkazy ve sloním jazyce.

Lidsko-sloní slovník
Lidsko-sloní slovník | Foto: Printscreen helloinelephant.com

A jak to funguje? Na stránce stačí vložit anglickou frázi, text nebo emotikon. Uživateli se následně ukáže video napodobující vložené slovo, větu nebo výraz. Posílat přátelům tak lze například pozdravy ahoj, mám tě rád/a či výzvu jdeme!

Lidsko-sloní slovník
Lidsko-sloní slovník | Foto: Printscreen helloinelephant.com

Do roku 2025 bude na světě dvakrát méně slonů afrických

Stránka byla spuštěna na Světový den slonů, kterým bývá označován 12. srpen. Zaveden byl proto, aby upozornil na rostoucí vymírání tohoto živočišného druhu. Na iniciativu upozornil magazín National Geographic.

Sloni vymírají nejen kvůli pytlákům, ale také proto, že ztrácí svá přirozená prostředí. Zatímco na začátku 20. století žilo na světě více než deset milionů slonů afrických, podle neziskové organizace Great Elephant Census je jich momentálně méně než 400 tisíc. A do roku 2025 bych jich mohlo být ještě dvakrát méně, varuje bioložka Joyce Poolová, spoluzakladatelka organizace pro studium slonů ElephantVoices, jež strávila posledních čtyřicet let výzkumem sloního chování a komunikace

Ačkoliv je opatrná v prohlášení, že objevili sloní řeč, doufá, že další výzkum to změní: "Nemyslím si, že víme tolik, abychom dokázali říct, že se jedná o sloní řeč, ale myslím si, že jednoho dne to budeme moci prohlásit," dodala Poolová.

Zároveň doufá, že slovník ukazující způsob komunikace slonů přitáhne více pozornosti k tomuto zvířecímu druhu. "Sloni jsou zkrátka fascinující. V mnoha ohledech jsou jako my - jsou empatičtí, starají se jeden o druhého, učí se číst řeč těla.  Ale musíme se toho o nich ještě hodně naučit."

Námořnictvo a záchranáři ze Srí Lanky vytáhli dva slony z moře. Silné proudy Indického oceánu je stáhly 1 km od východního pobřeží ostrova. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 25 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy