Jak řeknou sloni "ahoj"? Slovník překládá fráze do sloních gest, chce upozornit lidi na smutný údaj

Magazín Magazín
15. 8. 2017 7:00
Nová webová stránka Hello in Elephant překládá lidskou řeč ve sloní. Má pomoci upozornit na vymírání tohoto zvířecího druhu. Na stránce stačí vložit anglickou frázi, text nebo emotikon. Uživateli se následně ukáže video napodobující vložené slovo, větu nebo výraz. Stránka byla spuštěna na Světový den slonů, kterým bývá označován 12. srpen. Zaveden byl proto, aby upozornil na rostoucí vymírání tohoto živočišného druhu.
Sloni vymírají, pomoci  k záchraně má i lidsko-sloní slovník.
Sloni vymírají, pomoci k záchraně má i lidsko-sloní slovník. | Foto: ČTK

Jak se řekne ve sloní řeči "ahoj"? Lidem napoví nový lidsko-sloní webový slovník. Hello in Elephant vyvinuly organizace David Sheldrick Wildlife Trust a ElephantVoices. Lidé pomocí stránky mohou posílat svým přátelům vzkazy ve sloním jazyce.

Lidsko-sloní slovník
Lidsko-sloní slovník | Foto: Printscreen helloinelephant.com

A jak to funguje? Na stránce stačí vložit anglickou frázi, text nebo emotikon. Uživateli se následně ukáže video napodobující vložené slovo, větu nebo výraz. Posílat přátelům tak lze například pozdravy ahoj, mám tě rád/a či výzvu jdeme!

Lidsko-sloní slovník
Lidsko-sloní slovník | Foto: Printscreen helloinelephant.com

Do roku 2025 bude na světě dvakrát méně slonů afrických

Stránka byla spuštěna na Světový den slonů, kterým bývá označován 12. srpen. Zaveden byl proto, aby upozornil na rostoucí vymírání tohoto živočišného druhu. Na iniciativu upozornil magazín National Geographic.

Sloni vymírají nejen kvůli pytlákům, ale také proto, že ztrácí svá přirozená prostředí. Zatímco na začátku 20. století žilo na světě více než deset milionů slonů afrických, podle neziskové organizace Great Elephant Census je jich momentálně méně než 400 tisíc. A do roku 2025 bych jich mohlo být ještě dvakrát méně, varuje bioložka Joyce Poolová, spoluzakladatelka organizace pro studium slonů ElephantVoices, jež strávila posledních čtyřicet let výzkumem sloního chování a komunikace

Ačkoliv je opatrná v prohlášení, že objevili sloní řeč, doufá, že další výzkum to změní: "Nemyslím si, že víme tolik, abychom dokázali říct, že se jedná o sloní řeč, ale myslím si, že jednoho dne to budeme moci prohlásit," dodala Poolová.

Zároveň doufá, že slovník ukazující způsob komunikace slonů přitáhne více pozornosti k tomuto zvířecímu druhu. "Sloni jsou zkrátka fascinující. V mnoha ohledech jsou jako my - jsou empatičtí, starají se jeden o druhého, učí se číst řeč těla.  Ale musíme se toho o nich ještě hodně naučit."

Námořnictvo a záchranáři ze Srí Lanky vytáhli dva slony z moře. Silné proudy Indického oceánu je stáhly 1 km od východního pobřeží ostrova. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy