Jak řeknou sloni "ahoj"? Slovník překládá fráze do sloních gest, chce upozornit lidi na smutný údaj

Magazín Magazín
15. 8. 2017 7:00
Nová webová stránka Hello in Elephant překládá lidskou řeč ve sloní. Má pomoci upozornit na vymírání tohoto zvířecího druhu. Na stránce stačí vložit anglickou frázi, text nebo emotikon. Uživateli se následně ukáže video napodobující vložené slovo, větu nebo výraz. Stránka byla spuštěna na Světový den slonů, kterým bývá označován 12. srpen. Zaveden byl proto, aby upozornil na rostoucí vymírání tohoto živočišného druhu.
Sloni vymírají, pomoci  k záchraně má i lidsko-sloní slovník.
Sloni vymírají, pomoci k záchraně má i lidsko-sloní slovník. | Foto: ČTK

Jak se řekne ve sloní řeči "ahoj"? Lidem napoví nový lidsko-sloní webový slovník. Hello in Elephant vyvinuly organizace David Sheldrick Wildlife Trust a ElephantVoices. Lidé pomocí stránky mohou posílat svým přátelům vzkazy ve sloním jazyce.

Lidsko-sloní slovník
Lidsko-sloní slovník | Foto: Printscreen helloinelephant.com

A jak to funguje? Na stránce stačí vložit anglickou frázi, text nebo emotikon. Uživateli se následně ukáže video napodobující vložené slovo, větu nebo výraz. Posílat přátelům tak lze například pozdravy ahoj, mám tě rád/a či výzvu jdeme!

Lidsko-sloní slovník
Lidsko-sloní slovník | Foto: Printscreen helloinelephant.com

Do roku 2025 bude na světě dvakrát méně slonů afrických

Stránka byla spuštěna na Světový den slonů, kterým bývá označován 12. srpen. Zaveden byl proto, aby upozornil na rostoucí vymírání tohoto živočišného druhu. Na iniciativu upozornil magazín National Geographic.

Sloni vymírají nejen kvůli pytlákům, ale také proto, že ztrácí svá přirozená prostředí. Zatímco na začátku 20. století žilo na světě více než deset milionů slonů afrických, podle neziskové organizace Great Elephant Census je jich momentálně méně než 400 tisíc. A do roku 2025 bych jich mohlo být ještě dvakrát méně, varuje bioložka Joyce Poolová, spoluzakladatelka organizace pro studium slonů ElephantVoices, jež strávila posledních čtyřicet let výzkumem sloního chování a komunikace

Ačkoliv je opatrná v prohlášení, že objevili sloní řeč, doufá, že další výzkum to změní: "Nemyslím si, že víme tolik, abychom dokázali říct, že se jedná o sloní řeč, ale myslím si, že jednoho dne to budeme moci prohlásit," dodala Poolová.

Zároveň doufá, že slovník ukazující způsob komunikace slonů přitáhne více pozornosti k tomuto zvířecímu druhu. "Sloni jsou zkrátka fascinující. V mnoha ohledech jsou jako my - jsou empatičtí, starají se jeden o druhého, učí se číst řeč těla.  Ale musíme se toho o nich ještě hodně naučit."

Námořnictvo a záchranáři ze Srí Lanky vytáhli dva slony z moře. Silné proudy Indického oceánu je stáhly 1 km od východního pobřeží ostrova. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy