Díky vůním se dá znovu rozběhnout porod nebo snižovat krevní tlak, tvrdí aromaterapeutka

Nikola Sedloňová
19. 9. 2017 8:27
Ze začátku jí přišlo divné, že by mohlo čichání éterických olejů ovlivňovat zdravotní stav člověka. Po studiu na Institutu aromaterapie však Ludmila Kotalíková začala účinky vůní používat například v porodnictví. Říká, že éterické oleje harmonizují psychiku, proto z nich vyrábí i parfémy na míru.
Ludmila Kotalíková při práci používá přírodní éterické oleje.
Ludmila Kotalíková při práci používá přírodní éterické oleje. | Foto: Nikola Sedloňová

Je pro nás čich opravdu tak důležitým smyslem?

Podle mě ano. Čich je jeden ze starých reflexů - když spíte, tak právě on je jedním ze smyslů, který je v pozoru. Říká: Hele, já cítím něco divného, něco je tu špatně, jinak. Zároveň máme čich hodně propojený s emocemi.

Jak to funguje?

Když si třeba ve dvou letech spojíte vůni s nějakým silným zážitkem, poznáte ji i za třicet let. Vždycky si na ten zážitek vzpomenete, je to takový schovaný šuplíček. Pro mě to byl třeba jeden z důvodů, proč jsme s manželem koupili náš barák. Přišla jsem tam a okamžitě ucítila: tady to voní jako u pradědečka. Když přijdete někam, kde je vám to čichově příjemné, tak se vám tam líbí. I partnera si vybíráme podle vůní. A když máte čich, tak máte i chuť, ta je bez něj hodně omezená. Čich je obecně spíš opomíjený, ale je to důležitý smysl.

Věnujete se aromaterapii, která léčí právě pomocí čichu. Co se s ní dá vyřešit?
Nestačí na všechno, ale je to výborná doplňková metoda k běžným lékům. Éterické oleje, které k léčení používám, hodně pracují s psychikou. Trvá necelou vteřinu, než se dostanou do mozku, zároveň i do plic a do krve. Jsou hodně antibakteriální, harmonizují psychiku a díky tomu mohou například snižovat krevní tlak.

Pro malé děti je to šetrná medicína, dá se používat při masážích, na inhalace či koupele. Já to nejčastěji aplikovala na svoje děti při rýmě či kašli. Eukalyptus, kadidlovník či cypřiš pomáhají při dýchání, sliznice díky nim vylučují víc sekretu a zbavují se tak bakterií. Ředí hleny a pomáhají vykašlávání. Než jsem začala studovat aromaterapii, tak mi přišlo divné, že by nějaký eukalyptus mohl mít takovou moc. Ale pak jsem to objevila. Těch oborů, ve kterých se aromaterapie užívá, je mnoho. Já ji ráda aplikuji i v porodnictví.

V čem mohou vůně při porodu pomoci?

Já se snažím vonné oleje používat tak, aby se žena cítila opečovávaná a v bezpečí. Porodní proces je pak hladký. Když se třeba během porodu začínají oddalovat kontrakce, pomocí skořice, hřebíčku a zázvoru se dá rozproudit krev a porodní proces se obnoví. Vůně mohou ovlivnit, co ta žena během porodu prožívá - nepohodu, nebo i strach z toho, že všechno neběží, jako by mělo.

Využila jste éterické oleje při porodu i vy osobně?

Ano, nechala jsem si je aplikovat a velmi mi to pomohlo. Třeba s bolestmi. Aromaterapie samotné bolesti nevyřeší, ale může změnit jejich vnímání. Já jsem měla pocit, že už to nemůžu ani vydržet. Ale když mi pak asistentka dala vonné oleje, najednou jsem si uvědomila, že ty kontrakce k něčemu vedou, byla jsem uvolněnější. Průběh porodu byl přirozenější, nebyla jsem tolik v křeči. Nevím, zda se to dá vysvětlit někomu, kdo to nezažil, ale pro mě to najednou byla užitečná, ne nepříjemná bolest.

Vedle aromaterapie se věnujete i vyrábění parfémů na míru. Jak poznáte, co danému člověku sedne?

S klientem si vždy povídám a dávám mu různé éterické oleje, aby mi řekl, co se mu líbí. Podle toho, co si vybírá, už často poznám, k čemu tíhne - že třeba ovocné oleje nebudou nic pro něj a bude chtít raději zemitější vůně. Ale to, jak nakonec parfém vypadá, záleží jenom na klientovi. Snažím se lidi necpat do žádných tabulek nebo pravidel, ani do nich nevkládat moc vlastních ambicí. Dřív jsem dělala osobnostní test a lidé pak měli představu, že do parfému musejí něco dát, i když jim to nevoní.

Ludmila Kotalíková
Autor fotografie: Nikola Sedloňová

Ludmila Kotalíková

  • je původně vystudovaná knihovnice
  • v roce 2011 absolvovala na Institutu aromaterapie
  • její diplomová práce se věnovala tématu aromaterapie při porodu
  • vyrábí parfémy na míru
  • vede kurzy aromaterapie

Například?

Jsou různé aromatypy lidí, ale v člověku se jich vždycky míchá víc: třeba květinový, ovocný, semínkový, listový, kořenový… A vztahují se k tomu různé vlastnosti, například ovocné typy bývají pracovité. Vůně nám mohou pomoci se k těm svým vysněným vlastnostem dopracovat. Jenže klienti si pak třeba dávali citrusy do parfému, i když jim nevoněly, chtěli být za každou cenu ovocní. Podle toho, jaké vůně si lidé vybírají, já už většinou poznám, v jakém jsou rozpoložení. Vystresovaní lidé si vybírají hodně jehličnaté vůně, smrky, modříny. A lidé, kteří mají náročnou psychickou práci, volí citrusy. Co nám chybí, to si doplňujeme.

Pracujete s přírodními éterickými oleji. Poznáte po čichu umělé parfémy?

Ne vždycky, ale často ano. Přírodní éterické oleje jsem zvyklá čichat třeba šest hodin v kuse, ale syntetické vůně mě rychle zahltí a už po hodině je nemohu vůbec cítit. Éterické oleje totiž mívají synergické složení, tedy pracují spolu a jsou pro naše zdraví prospěšné. To ty chemické často nebývají. Když vezmete éterický olej a vytáhnete z něj jednu složku, tedy vůni, tak už není v té původní harmonii. Chybí v ní ostatní části, které vzájemně spolupracují. Já syntetické parfémy nezavrhuji, ale moje cesta to není. U přírodních parfémů se nestane, že dáma v oblaku vstoupí do tramvaje a všichni slzí, protože nejsou tak silné. Jejich výroba je ale drahá a komplikovaná.

V jakém smyslu?

Třeba Chanel číslo 5 má jasně dané, jak má vonět, jaké má mít složení. Jenže když víc zaprší nebo je naopak sucho, rostliny mají jiné složení siličnatých látek a  z nich získané éterické oleje pak najednou voní jinak. Komerční parfémy se vyrábějí synteticky, protože výroba je levnější a hlavně ty vůně jsou stejné, nemění se podle počasí a jsou stále dostupné. Já zhotovuji parfémy na míru, takže mohu pracovat jinak. Já používám více než 120 éterických olejů, ale velké parfumářské firmy mají k dispozici kolem 4000 syntetických složek.

Jsou vůně, které se přírodně vyrobit nedají?

Například květ fialky nebo šeřík, ty v aromaterapii nemáme. Když je destilujete, vůně mizí. U mě se také lidé nesetkají s živočišnými vůněmi, jako je pižmo nebo ambra z žaludku velryby. Nelíbí se mi, když se kvůli vůním musí zvířata zabíjet. Pižmo už lze získat i z pachových žlázek kabara pižmového tak, abyste ho nemuseli zabíjet, ale je to šíleně drahé. Ani některé přírodní oleje nejsou levná záležitost - na jeden kilogram růžového oleje je potřeba 5 tun okvětních plátků, na meduňkový olej 8 tun lístků rostliny. Spotřeba je velká.

Objevujete ještě nové přísady, nebo už pracujete s osvědčenými?
Mám určitý soubor vůní, ale pořád je co objevovat. Vůně mají výborné účinky, překvapuje mě, co všechno dokážou. Často mě klient zaskočí, když zkombinuje něco, co by mě nenapadlo, a vznikne z toho pěkný výsledek. Nemám jednotvárné povolání. Moje práce mi voní - co víc můžu dodat?

Chceš vonět jako Putin? Rusové zkouší parfém svého prezidenta:

Kolínská voda s náznakem černého rybízu, citrusů a jedlových šišek je podle tvůrců vůně inspirovaná ruským prezidentem Vladimirem Putinem. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy