Na rakovinu prostaty by mohlo umírat méně mužů. Slovenští vědci přišli na to, jak ji odhalit včas

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2018 16:51
Tým vědců pod vedením chemika ze Slovenské akademie věd (SAV) Jána Tkáče vyvinul novou metodu včasné diagnostiky rakoviny. Dosavadní výsledky zkoumání před uvedením do praxe ještě podléhají dalšímu ověřování včetně klinických testů. O nové metodě diagnostiky rakoviny informovala SAV, podle které startup založený k tomuto účelu podal dvě patentové přihlášky.
Ing. Ján Tkáč, DrSc.
Ing. Ján Tkáč, DrSc. | Foto: sav.sk

Vše začalo v roce 2012, kdy Ján Tkáč z Chemického ústavu Slovenské akademie věd (SAV) dostal prestižní grant Evropské výzkumné rady.

Tehdy uspěl ve vysoké konkurenci evropských projektů a získal finanční injekci ve výši více než miliou eur.

Během pěti let si podle informací SAV kolem sebe vybudoval kvalitní výzkumný tým a koncem minulého roku založil spolu s Tomášom Bertókem startupovou firmu Glykanostika, která si již podala dvě patentové žádosti. Společně pak vyvinuli speciální metodu včasné diagnostiky rakoviny.

"Firma vyvíjí diagnostické přístroje a domácí testy pro včasnou diagnostiku a screening vybraných onemocnění. V současnosti je to zejména nádorové onemocnění prostaty, později to bude rakovina prsu," uvedl Tkáč.

Dodal, že nová metoda je levnější a přesnější diagnostikou, která doplňuje prvotní vyšetření u specialisty.

Podle Slovenské akademie věd rakovinu prostaty ve světě lékaři zjistí každému osmému muži a ročně onemocnění podlehne 350 000 lidí. Tato čísla ovšem mohou klesat v díky včasnější diagnostice.

Nový postup využívá nanotechnologie a vyvinuté biočipy. V současnosti je tým vědců ve fázi předklinického ověřování, když se na tisících vzorků snaží určit citlivost a přesnost nové metody. Následně je čeká jednání s investory o realizaci klinického testování.

Karcinom prostaty
Autor fotografie: Shutterstock.com

Karcinom prostaty

Nejčastější nádorové onemocnění mužů v rozvinutých zemích.

Po karcinomu plic druhá nejčastější příčina úmrtí z onkologických důvodů.

Za posledních dvacet let se výskyt karcinomu prostaty v ČR téměř ztrojnásobil, umírá na něj ale třikrát méně pacientů.

V roce 2013 bylo zachyceno celkem 6864 nových nádorů a celkem 1472 mužů na karcinom prostaty zemřelo.

Naprostá většina pacientů po pěti letech od diagnózy svého onemocnění stále žije.

(Zdroj: Česká urologická společnost)

Ján Tkáč působí již dvacet let v oblasti výzkumu biotechnologií, má za sebou stovky publikací a tisíce citací. V roce 2015 získal prestižní slovenské ocenění Vědec roku, ale i světové ocenění Nanochallenge 2006.

Jeho kolega Tomáš Bertok se zase stal v roce 2013 studentskou osobností roku, Mladou osobností vědy 2016 a o rok později ho časopis Forbes zařadil mezi třicet nejúspěšnějších osobností pod třicet let.

Zakladatelé startupu uspěli podle SAV se svojí firmou i v Česku, když se v anketě Nápad roku mezi 192 soutěžícími umístili na třetím místě.

Video: Rakovina jí vzala obě prsa, ale ne chuť žít. Ženy mohou být krásné i s jizvou, říká Samková

Život miluju a chci si ho užívat, proto pro mě nebylo těžké vzdát se prsou, líčí Nikola Samková. Rakovinu jí diagnostikovali ve 23 letech. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy