Vše začalo v roce 2012, kdy Ján Tkáč z Chemického ústavu Slovenské akademie věd (SAV) dostal prestižní grant Evropské výzkumné rady.
Tehdy uspěl ve vysoké konkurenci evropských projektů a získal finanční injekci ve výši více než miliou eur.
Během pěti let si podle informací SAV kolem sebe vybudoval kvalitní výzkumný tým a koncem minulého roku založil spolu s Tomášom Bertókem startupovou firmu Glykanostika, která si již podala dvě patentové žádosti. Společně pak vyvinuli speciální metodu včasné diagnostiky rakoviny.
"Firma vyvíjí diagnostické přístroje a domácí testy pro včasnou diagnostiku a screening vybraných onemocnění. V současnosti je to zejména nádorové onemocnění prostaty, později to bude rakovina prsu," uvedl Tkáč.
Dodal, že nová metoda je levnější a přesnější diagnostikou, která doplňuje prvotní vyšetření u specialisty.
Podle Slovenské akademie věd rakovinu prostaty ve světě lékaři zjistí každému osmému muži a ročně onemocnění podlehne 350 000 lidí. Tato čísla ovšem mohou klesat v díky včasnější diagnostice.
Nový postup využívá nanotechnologie a vyvinuté biočipy. V současnosti je tým vědců ve fázi předklinického ověřování, když se na tisících vzorků snaží určit citlivost a přesnost nové metody. Následně je čeká jednání s investory o realizaci klinického testování.
Karcinom prostaty
Nejčastější nádorové onemocnění mužů v rozvinutých zemích.
Po karcinomu plic druhá nejčastější příčina úmrtí z onkologických důvodů.
Za posledních dvacet let se výskyt karcinomu prostaty v ČR téměř ztrojnásobil, umírá na něj ale třikrát méně pacientů.
V roce 2013 bylo zachyceno celkem 6864 nových nádorů a celkem 1472 mužů na karcinom prostaty zemřelo.
Naprostá většina pacientů po pěti letech od diagnózy svého onemocnění stále žije.
(Zdroj: Česká urologická společnost)
Ján Tkáč působí již dvacet let v oblasti výzkumu biotechnologií, má za sebou stovky publikací a tisíce citací. V roce 2015 získal prestižní slovenské ocenění Vědec roku, ale i světové ocenění Nanochallenge 2006.
Jeho kolega Tomáš Bertok se zase stal v roce 2013 studentskou osobností roku, Mladou osobností vědy 2016 a o rok později ho časopis Forbes zařadil mezi třicet nejúspěšnějších osobností pod třicet let.
Zakladatelé startupu uspěli podle SAV se svojí firmou i v Česku, když se v anketě Nápad roku mezi 192 soutěžícími umístili na třetím místě.
Video: Rakovina jí vzala obě prsa, ale ne chuť žít. Ženy mohou být krásné i s jizvou, říká Samková