Čína chce sestrojit umělý měsíc. Nahradí pouliční lampy

Magazín Magazín
20. 10. 2018 10:19
Vesmírní inženýři v čínském městě Čcheng-tu plánují sestrojit umělý měsíc. Navrhovaný satelit by měl vydávat světlo podobné soumraku a být schopen ozářit oblast v rozmezí 10-80 kilometrů. Přesný cíl záření by pak pomocí počítače mělo jít nastavit na přesnost desítek metrů.
Měsíční záře.
Měsíční záře. | Foto: Reuters

Čínští inženýři si vytyčili ambiciózní cíl, chtějí zvýšit světlo Měsíce díky družici. Umělý měsíc je navržený tak, aby v noci doplňoval ten skutečný, jen bude až osmkrát jasnější. Server The Guardian informoval, že město plánuje uvést satelit do provozu už v roce 2020.

Wu Chunfeng, ředitel soukromé vesmírné firmy Casc, přednesl celou vizi na národním zasedání pro inovace a podnikání, které se konalo 10. října v Čcheng-tu.

Chunfeng rovněž prohlásil, že testování satelitu začalo již před lety a nyní je technologie vyvinutá natolik, aby bylo možné projekt spustit již za tři roky. Firma Casc je hlavní stavitel pro čínský vesmírný program.

Někteří lidé vyjádřili obavy, zda světlo nebude ohrožovat noční zvířata. Kang Wimin, ředitel Institutu optiky na čínském Harbinově technologickém institutu, vysvětlil, že světlo ze satelitu bude podobné jako při stmívání, takže by nemělo ovlivnit zvířata a jejich zvyky.

Světlo pro celou zeměkouli

Pokusy o sestavení umělého měsíce se objevily již dříve, technologie a ambice se však lišily.

V roce 2013 nainstalovali vědci v norském městě Rjukan velká, počítačem ovládaná zrcadla. Měla zachycovat pohyby slunce a odrážet jeho světlo na náměstí. "Od té doby již město Rjukan není místem, kam by slunce nezasvítilo", napsal v tu dobu reportér deníku The Guardian.

Už v 90. letech se týmu ruských astronomů a inženýrů podařilo zkonstruovat satelit s hliníkovými pláty, které odrážely světlo slunce během noci a krátce osvítily noční polokouli. Experiment s názvem Znamya 2 měl otestovat proveditelnost přenosu slunečního světla na odvrácenou stranu polokoule.

Ještě ambicióznější projekt nazvaný Znamya 2.5 byl proveden v roce 1999. Při prvním spuštění však satelit selhal a na nové pokusy výzkumníci nesehnali peníze. Další vývoj experimentu zakázala ruská Státní korporací pro kosmické aktivity (Roskosmos).

Video: Podívejte se, kdo se jako první turista podívá na Měsíc

Elon Musk představil prvního vesmírného turistu, který se vydá na na cestu kolem Měsíce | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy