V úterý 17. října proběhne ve dvoraně Fakulty architektury ČVUT experimentální koncert PET(m)use. Spojuje PET lahve, hudebníky, architekty a experimentátory do jednoho představení.
Skladatelé Martin Klusák, Jan Rybář, architekti Šimon Prokop a Kateřina Nováková z ateliéru PETMAT a ženský vokální ansámbl Bubureza na pódiu společně vytvářejí multimediální performanci.
Barevně svítící scéna zhotovená ze speciálně navržených a patentovaných PET lahví vytváří živou a proměnlivou kulisu, ale je i zdrojem neslýchaných zvuků.
"Performerky zpívají, mumlají, křičí, hrají na hudební nástroje, ale hudebním způsobem hrají na objekty každodenního života - klasické budíky, stavební nástroje a samozřejmě i PET lahve. Hudební celek ve spojení s různými barvami a tvary scény vytváří neotřelé scénické situace s až archetypálními významy," popisuje Kateřina Nováková, vědecká pracovnice a pedagožka z Experimentálního ateliéru na Fakultě architektury.
PET lahev je geniální vynález. Musí se ale důsledně recyklovat
Na námitku, zda povyšováním PET lahve na umění vlastně tento problematický produkt neoslavují a neobhajují, namítá, že v podstatě jde o geniální vynález století. "PET je velmi dobře recyklovatelný plast, takže PET lahev je jako obalový materiál ekologicky i ekonomicky výhodná."
Hlavním úkolem PETMAT tudíž není bojovat proti tomuto výrobku, nýbrž zasadit se o jeho důslednou recyklaci.
"Hledáme řešení, jak ponechat tyto plasty v cyklu, aby neunikaly do potravinového řetězce. Náš patent PET(b)rick je pokus dát druhý život obalu, kde tento díky svému tvaru může mít sekundární využití, a to nejen to materiálové při recyklaci."
Zmiňuje tak jeden z vynálezů svého týmu výzkumníku PETMAT, kterým jsou PET cihly. Vznikají vložením lahví do speciální formy, která z nich udělá výlisek, jenž zapadá do dalších výlisků, takže z nich jde libovolně stavět - po naplnění pískem zdi, po naplnění vzduchem třeba izolaci.
Tým rovněž propaguje recyklát sloužící jako náplň do 3D tiskáren (tzv. PET filament). Činí tak například prostřednictvím akce PET(s)culpt, kdy pomocí "crowdprintingu" společně s veřejností po dílech tisknou a vytváří pohyblivou sochu anděla.
"S Muzeem Jindřichohradecka vyrábíme největší pohyblivou sochu z recyklátu PET, k účasti na ní vyzýváme 3D tiskaře z celé ČR. Socha je složena z 253 dílů a tisk jednoho trvá okolo deseti hodin. Proto jsme vymysleli sdílený tisk, aby socha mohla vůbec v reálném čase vzniknout. Tiskařům pak dáváme recyklovaný filament podle části, kterou si sami na internetové stránce vybrali," líčí Kateřina Nováková.
Přežije PET lahev lidstvo, nebo to bude naopak?
Podle ní už není daleko doba, kdy si bude moci pomocí minipřístroje vytvářet recyklát z PET lahví každý spotřebitel doma.
"PET lahev je součástí našeho života, ať už přímo, anebo zprostředkovaně. Vznikne jich v ČR milion denně. Může jít o produkt, který nás přežije, anebo o mezistupeň k jinému obalovému materiálu. PETMAT se snaží přispět k tomu, abychom my přežili tu lahev," přibližuje svou filozofii Kateřina Nováková.
Velký díl odpovědnosti pochopitelně nese spotřebitel - čím méně bude PET lahve kupovat, tím méně se jich bude vyrábět. V letech 1990-2000 podlehli Češi jejich kouzlu a hromadně (a nesmyslně) skupovali balíky pitné vody. Tahle doba je již naštěstí pryč. Navíc Češi jsou velmi vzorní tříditelé.
"Nová generace už PET lahev do směsné popelnice nevyhodí," říká Kateřina Nováková. "Stále je však velké množství komunálního odpadu v Čechách skládkováno, protože chybí zpracovatelský průmysl. Toto je nutné ošetřit vyšším poplatkem za tzv. obyčejný odpad, úhradou za nerecyklovatelné obaly a další legislativou," dodává.
V sobotu 4. listopadu vystoupí jako řečnice na konferenci TEDxPrague, která se bude zabývat překotně rychlým technologickým vývojem a otázkou, zda nám tento vývoj opravdu zajistí "krásný nový svět". Jaké bude její hlavní poselství?
"Experimenty jsou podstatou vývoje lidstva a tento experiment s plastem, který lidstvo momentálně podniká, nikoho nemíjí a nemine. I když bychom rádi řekli ‘tohle řešit nemusím, mě se to netýká, lahve nekupuji’, není to pravda. Tedy přijměme to, že jsme se stali aktéry i oběťmi tohoto pokusu, jako fakt a začněme sehrávat svoji roli."
Video: Kamerunci si z PET lahví staví lodě