Jako bychom se dívali na konec prostoru a času. Černé díry přestaly být sci-fi

hrz hrz
Aktualizováno 11. 4. 2019 10:39
Mezinárodní tým astronomů zveřejnil vůbec první snímek černé díry, který se podařilo pořídit díky projektu Event Horizon Telescope. I pro samotné vědce z tohoto projektu bylo překvapením, jak velká černá díra byla. Nadšení jsou i z prvního pozorování soustavou radioteleskopů. Tato metoda prý zcela změní budoucnost vědy a lidstvo se dočká neočekávaných objevů. Zde jsou základní fakta.
Tak vznikal výsledný snímek černé díry.
Tak vznikal výsledný snímek černé díry. | Foto: Reuters

Jak se podařilo vědcům snímek pořídit

Snímek černé díry by nebylo možné pořídit bez kooperace vědců po celém světě a bez unikátního pozorování soustavou radioteleskopů. Každý z nich vydal kousek do výsledné skládačky. A pozor, ve skutečnosti nešlo o "fotku", ale o radiové vlny převedené na obraz. Jedná se o vlnové spektrum, které lidské oko není schopné vnímat. Ostatně potřebná data přišla z radioteleskopů, nikoli z optických teleskopů ("dalekohledů").  Tyto přístroje pracují v radiové části elektromagnetického spektra.

"Data z Event Horizon Telescope jsou jako nekompletní skládačka puzzle. Viděli jsme jednotlivé kousky, ale museli jsme doplnit mezery," přibližuje konstrukci astrofyzička Monika Moscibrodzka, jedna z členek vědeckého týmu. "Naše snímky a naše data nám řekly, že se skutečně díváme na stín černé díry."

 

Právě se děje

Další zprávy