Úplné zatmění Měsíce: K ránu nastane pestrobarevný úplněk. Jak ho pozorovat a fotit?

hrz vot hrz, vot
20. 1. 2019 13:07
V pondělí 21. ledna nastane úplné zatmění Měsíce, bude trvat hodinu a dvě minuty a bude poslední v tomto desetiletí. Další bude možné spatřit v září 2025. Co vlastně na obloze uvidíme? A uvidíme vůbec něco, když nastane úplné zatmění Měsíce? Připravili jsme tipy, kdy oblohu pozorovat a jak tento jedinečný úkaz fotit.
Foto: NASA

Co na obloze uvidíme?

Co vlastně na obloze uvidíme? A uvidíme vůbec něco, když nastane úplné zatmění Měsíce?

"Měsíc během zatmění z oblohy nezmizí, neboť se na jeho povrch budou promítat odstíny pozemských červánek. Chytne tedy velmi neobvyklý naoranžovělý, cihlově červený či až hnědý odstín, který by mohl být zejména na začátku a před koncem úkazu doplněn i slabým tyrkysovým nádechem na okraji našeho souputníka. Na nebi bychom tak mohli pozorovat vskutku pestrobarevný úplněk," říká astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek pro Astronomický ústav AV ČR.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy