Start je jako sedět nad výbuchem, přistání jako tvrdý pád, říká astronaut Feustel

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 4. 2019 11:34
Jeden z nejzkušenějších astronautů současnosti Andrew Feustel nedávno navštívil Česko a během setkání s novináři, studenty i veřejností prozradil mnohé zajímavosti z kosmonautiky. Tady je přehled těch nejlepších.
Astronaut Andrew Feustel na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.
Astronaut Andrew Feustel na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. | Foto: NASA
Foto: NASA/George Shelton

Automechanik s třemi univerzitami

Andrew Feustel vystudoval postupně tři univerzity, ale živil se i jako automechanik. "Pocházím z Michiganu. Jistě znáte jeho největší město Detroit a tamější automobilový průmysl. Prostě v téhle oblasti dělá tohle povolání skoro každý," říká s trochou nadsázky.

Schopnost opravovat nejrůznější auta a stroje se mu pak bohatě hodila ve vesmíru při opravách Hubbleova teleskopu či ISS. Feustel je milovník aut - od těch nejmodernějších po veterány.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy