Věčně zelené Korfu připomíná Řecko jen vzdáleně

Adam Pešek
11. 7. 2011 16:30
Korfu je z řeckých ostrovů nejzelenější, krásné pláže jsou však často přeplněné
ostrov Korfu je z celého Řecka nejzelenější
ostrov Korfu je z celého Řecka nejzelenější | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohatou vegetací porostlý ostrov Korfu jako by se ke svému státnímu občanství ani nehlásil. Všudypřítomná zeleň se při vyřčení slova Řecko vybaví asi jen málokomu a Korfu tak v zemi tvoří jakousi vyjimku.  Zatímco pevninská část láká především památkami z období antiky, ty korfské jsou podstatně mladší. Nicméně na největší a nejsevernější řecký ostrov většina turistů míří hlavně za krásnými plážemi, kde na pohled příjemná vegetace nabízí únik před ostrým slunečním žárem.

Pobřeží měří více než dvě stě kilometrů a míst ke koupání je opravdu nepočítaně. Ty nejkrásnější ale najdete na severu a severozápadě. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším se řadí fotogenická půlkruhová zátoka Agios Georgios, o něco dál na sever se nachází ještě oblíbenější Sidari, s řadou skoro až mystických skalisek a jeskyní. Rodiny s dětmi pak nejspíš ocení písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře u letoviska Acharavi.

stará část hlavního korfského města Kerkyra, Řecko
stará část hlavního korfského města Kerkyra, Řecko | Foto: Isifa/Thinkstock

Za návštěvu rozhodně stojí hlavní město Kerkyra, jehož stará část patří na seznam Světového dědictví UNESCO. Architekturu do značné míry ovlivnila několik staletí dlouhá benátská nadvláda, za které vznikla například i městská dominanta v podobě pevnosti La Serenissima.

klášter Vlacherna na ostrově Korfu, Řecko
klášter Vlacherna na ostrově Korfu, Řecko | Foto: Isifa/Thinkstock

Nedaleko Kerkyry, u břehu poloostrova Kanoni, stojí na maličkém ostrůvku asi nejčastěji fotografované korfské místo, klášter Vlacherna ze sedmnáctého století. Jižně od hlavního města zase naleznete podobně oblíbený zámek Achillion. Nenadchnou-li vás jeho útroby, můžete se procházet po přilehlých zahradách s řadou antických soch.

Na kopci poblíž oblíbeného letoviska Paleokastritsa se tyčí zřícenina byzantského hradu Angelokastro z třináctého století. Působivé samo o sobě je už jeho splynutí s přírodou, nicméně vstup do podzemního pohřebiště zážitek z návštěvy ještě umocní.

Rozmach cestovního ruchu zanechal nesmazatelnou stopu ve vnitrozemní vesničce Palea Perithia na svahu nejvyšší hory Pankrator. Tamní obyvatelé se s vidinou snadnějšího výdělku začali stěhovat k turismem kvetoucímu pobřeží a ve vesničce nakonec nezůstal vůbec nikdo. Poněkud paradoxní pak je, že právě opuštěné místo se stalo častým dovolenkovým zpestřením a v zarůstajících ruinách tak v sezoně funguje alespoň skromná hospůdka.

půlkruhová zátoka Agios Georgios na ostrově Korfu, Řecko
půlkruhová zátoka Agios Georgios na ostrově Korfu, Řecko | Foto: Isifa/Thinkstock

Omrzí-li vás koupání na kouzelných plážích i místní zajímavosti, můžete zamířit do velkolepého akvaparku v letovisku Archávi nebo na některý z lodních výletů. Kromě klasických plaveb kolem pobřeží lze doplout i na nedaleký ostrov Kefalonie nebo do pevninského města Parga.

Bohužel, samotné letenky z Prahy přímo na Korfu vychází zhruba na dvanáct tisíc korun a mnohdy vyjdou levněji zájezdy v poměrně obsáhlé nabídce cestovních kanceláří. Dovolená se zajištěnou dopravou i ubytováním totiž začíná už u osmi tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy