Ve zdech domu objevili statisíce včel. Za jejich vystěhování zaplatili čtvrt milionu

Magazín Magazín
5. 8. 2021 17:00
Manželský pár z Pensylvánie se radoval, že pořídil statek za výhodnou cenu. Koupě nemovitosti se mu ale pěkně prodražila. Ve stěnách domu se totiž zabydlelo 450 tisíc včel, které Američané museli s pomocí odborníka přemístit jinam.
Foto: Allan Lattanzi

Když manželé Weaverovi kupovali skoro 140 let starý statek v městečku Skippack v Pensylvánii, všimli si, že prodávající upozorňovala na to, že ve zdech stavení žijí včely. Nevěnovali však informaci zvláštní pozornost, protože si celou zimu po nastěhování žádného hmyzu nevšimli.

"Na prohlídce jsme žádné včely neviděli a taky jsem byli rádi, že se nám podařilo najít nemovitost v příhodném obvodu za dostupnou cenu. Netušili jsme, že by se včelami mohl být větší problém, než se jich v domě s příchodem jara začalo hromadit víc a víc," vysvětlila Sara Weaverová pro zpravodajský web stanice CNN.

"Majitelce zemřel manžel a od té doby na statku nežila, takže byla nemovitost v dost zanedbaném stavu. Všechno bylo zaneřáděné, tak jsem si myslela, že na oknech byl jen prach. Teď mi ale dochází, že to byl nejspíš med, protože jsem tam viděla fleky od kapek," doplnila Američanka.

Finance, které s manželem ušetřili díky výhodné koupi, tak nakonec museli investovat do vystěhování včel a nákladných oprav. Rekonstrukce je vyšla na téměř 12 tisíc dolarů (přes čtvrt milionu korun). S hmyzem jim pomohl profesionální včelař Allan Lattanzi, který si vzpomněl, že v domě už jednou byl. Původní majitelka si vyklizení stěn nemohla dovolit, a tak dům raději prodala.

Ve zdech se podle Lattanziho odhadů zabydlelo 450 tisíc včel, jejichž tři kolonie se mu podařilo přemístit do úlů na své vlastní farmě. Když hmyz plástev po plástvi oddělával ze stěn pryč, snažil se, aby se žádné ze včel nic nestalo, a našel mezi nimi i královnu.

"Na to, jak dlouho v domě žily, byly včely příjemně krotké. Déle usídlená včelstva totiž bývají za normálních okolností dost útočná. Stává se mi, že se pěkně brání, ale v tomto případě jsem za celou dobu, co jsem hmyz dával pryč, dostal jen asi pět nebo šest žihadel," vyzdvihl Lattanzi.

Mohlo by vás zajímat: Nebude máslo ani mléko. Včely vymírají. Denně se cpou řepkou a zase řepkou, říká Mikeš

Tohle není žádný sci-fi. V Číně je tak málo včel, že se opylování dokonce ujali sami lidé se štětečky, říká přírodovědec Martin Mikeš. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy