Ve zdech domu objevili statisíce včel. Za jejich vystěhování zaplatili čtvrt milionu

Magazín Magazín
5. 8. 2021 17:00
Manželský pár z Pensylvánie se radoval, že pořídil statek za výhodnou cenu. Koupě nemovitosti se mu ale pěkně prodražila. Ve stěnách domu se totiž zabydlelo 450 tisíc včel, které Američané museli s pomocí odborníka přemístit jinam.
Foto: Allan Lattanzi

Když manželé Weaverovi kupovali skoro 140 let starý statek v městečku Skippack v Pensylvánii, všimli si, že prodávající upozorňovala na to, že ve zdech stavení žijí včely. Nevěnovali však informaci zvláštní pozornost, protože si celou zimu po nastěhování žádného hmyzu nevšimli.

"Na prohlídce jsme žádné včely neviděli a taky jsem byli rádi, že se nám podařilo najít nemovitost v příhodném obvodu za dostupnou cenu. Netušili jsme, že by se včelami mohl být větší problém, než se jich v domě s příchodem jara začalo hromadit víc a víc," vysvětlila Sara Weaverová pro zpravodajský web stanice CNN.

"Majitelce zemřel manžel a od té doby na statku nežila, takže byla nemovitost v dost zanedbaném stavu. Všechno bylo zaneřáděné, tak jsem si myslela, že na oknech byl jen prach. Teď mi ale dochází, že to byl nejspíš med, protože jsem tam viděla fleky od kapek," doplnila Američanka.

Finance, které s manželem ušetřili díky výhodné koupi, tak nakonec museli investovat do vystěhování včel a nákladných oprav. Rekonstrukce je vyšla na téměř 12 tisíc dolarů (přes čtvrt milionu korun). S hmyzem jim pomohl profesionální včelař Allan Lattanzi, který si vzpomněl, že v domě už jednou byl. Původní majitelka si vyklizení stěn nemohla dovolit, a tak dům raději prodala.

Ve zdech se podle Lattanziho odhadů zabydlelo 450 tisíc včel, jejichž tři kolonie se mu podařilo přemístit do úlů na své vlastní farmě. Když hmyz plástev po plástvi oddělával ze stěn pryč, snažil se, aby se žádné ze včel nic nestalo, a našel mezi nimi i královnu.

"Na to, jak dlouho v domě žily, byly včely příjemně krotké. Déle usídlená včelstva totiž bývají za normálních okolností dost útočná. Stává se mi, že se pěkně brání, ale v tomto případě jsem za celou dobu, co jsem hmyz dával pryč, dostal jen asi pět nebo šest žihadel," vyzdvihl Lattanzi.

Mohlo by vás zajímat: Nebude máslo ani mléko. Včely vymírají. Denně se cpou řepkou a zase řepkou, říká Mikeš

Tohle není žádný sci-fi. V Číně je tak málo včel, že se opylování dokonce ujali sami lidé se štětečky, říká přírodovědec Martin Mikeš. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 2 hodinami

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy