Ve zdech domu objevili statisíce včel. Za jejich vystěhování zaplatili čtvrt milionu

Magazín Magazín
5. 8. 2021 17:00
Manželský pár z Pensylvánie se radoval, že pořídil statek za výhodnou cenu. Koupě nemovitosti se mu ale pěkně prodražila. Ve stěnách domu se totiž zabydlelo 450 tisíc včel, které Američané museli s pomocí odborníka přemístit jinam.
Foto: Allan Lattanzi

Když manželé Weaverovi kupovali skoro 140 let starý statek v městečku Skippack v Pensylvánii, všimli si, že prodávající upozorňovala na to, že ve zdech stavení žijí včely. Nevěnovali však informaci zvláštní pozornost, protože si celou zimu po nastěhování žádného hmyzu nevšimli.

"Na prohlídce jsme žádné včely neviděli a taky jsem byli rádi, že se nám podařilo najít nemovitost v příhodném obvodu za dostupnou cenu. Netušili jsme, že by se včelami mohl být větší problém, než se jich v domě s příchodem jara začalo hromadit víc a víc," vysvětlila Sara Weaverová pro zpravodajský web stanice CNN.

"Majitelce zemřel manžel a od té doby na statku nežila, takže byla nemovitost v dost zanedbaném stavu. Všechno bylo zaneřáděné, tak jsem si myslela, že na oknech byl jen prach. Teď mi ale dochází, že to byl nejspíš med, protože jsem tam viděla fleky od kapek," doplnila Američanka.

Finance, které s manželem ušetřili díky výhodné koupi, tak nakonec museli investovat do vystěhování včel a nákladných oprav. Rekonstrukce je vyšla na téměř 12 tisíc dolarů (přes čtvrt milionu korun). S hmyzem jim pomohl profesionální včelař Allan Lattanzi, který si vzpomněl, že v domě už jednou byl. Původní majitelka si vyklizení stěn nemohla dovolit, a tak dům raději prodala.

Ve zdech se podle Lattanziho odhadů zabydlelo 450 tisíc včel, jejichž tři kolonie se mu podařilo přemístit do úlů na své vlastní farmě. Když hmyz plástev po plástvi oddělával ze stěn pryč, snažil se, aby se žádné ze včel nic nestalo, a našel mezi nimi i královnu.

"Na to, jak dlouho v domě žily, byly včely příjemně krotké. Déle usídlená včelstva totiž bývají za normálních okolností dost útočná. Stává se mi, že se pěkně brání, ale v tomto případě jsem za celou dobu, co jsem hmyz dával pryč, dostal jen asi pět nebo šest žihadel," vyzdvihl Lattanzi.

Mohlo by vás zajímat: Nebude máslo ani mléko. Včely vymírají. Denně se cpou řepkou a zase řepkou, říká Mikeš

Tohle není žádný sci-fi. V Číně je tak málo včel, že se opylování dokonce ujali sami lidé se štětečky, říká přírodovědec Martin Mikeš. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy