Václav jako patron Čechů? Mladým je bližší Karel IV.

redakce deníku Fakt!
29. 9. 2011 18:00
Jak mladí lidé vnímají odkaz svatého Václava?

* článek vznikl v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Brno - Svatý Václav byl patron české země po několik století. Státní svátek se na jeho jmeniny však slaví teprve jedenáct let.

Jak vnímají Svatého Václava mladí lidé dnes?

Studenti z experimentálního facebookového deníku Fakt! se na to ptali brněnských vysokoškoláků.

Víte, proč máme 28. 9. volno? A znamená to pro vás osobně něco významného?

Státní svátek, ne? Den České státnosti myslím. Jediné, co je na něm zvláštního, je to, že nemusím do školy. Svatého Václava rozhodně jako patrona nevnímám. (Jan Prokeš, 21 let)

Dvacáté osmé září je Den české státnosti. Žádný zvláštní význam to pro mě nemá, kromě toho, že mám volno. Pro svatého Václava v české historii nemám žádné zvláštní místo. (Veronika Pořízková, 21 let)

Volno máme díky svatému Václavovi. V dnešní době ale přestává být důležité proč a kvůli komu se slaví, protože pro lidi je směrodatné, že mají volno a můžou si zařídit to, co přes týden nestihnou. (Lucie Bradová, 21 let)

Slaví se svatý Václav, já mám svátek a taky nemusím do školy. U nás se doma se to celkem slaví, protože už jsem třetí Václav v rodině. Ale o svatém Václavovi vím jen to, že je patron českých zemí a že se to slavilo už za první republiky. (Václav Garaja, 21 let)

Je státní svátek, svatý Václav. Dneska už bereme všechno jenom jako den volna. Když už, tak je pro mě významnější 28. říjen. (Katka Benešová)

Svátek svatého Václava vnímám jako odkaz k tradicím, jako příležitost k zastavení a přemýšlení o tom, jaká je naše historie, odkud pocházíme a jací jsme. (Filip Sčotka, 23 let)

Je svatého Václava, vojvody české země. A současně Den české státnosti. Pro mě je to napůl den volna, napůl takový v pravdě vlastenecký den. Neoslavuje žádné zvláštní výročí, ale naši zemi všeobecně, takový den byl potřeba. (Tereza Kulovaná, 22 let)

Jak vnímáte odkaz svatého Václava v dnešní době? Je pro vás významnou osobností?

Otázkou je, co brát jako významnou osobnost - ale spíš než jako významného panovníka ho beru jako významný fenomén, který utvářel českou národní identitu. V tomhle je nezastupitelný a nic lepšího se asi ani najít nedá. (Jana Poláčková, 23 let)

Je to patron naší země. Vypovídá to o naší křesťanské kulturní historii. Historie je důležitá, měli bychom k ní mít nějaký vztah. (Mirek Stejskal)

Svatý Václav je určitě jednou z významných osobností našich dějin. Pamatuji si ho zejména díky sporům historiků o době jeho úmrtí. Mně osobně přijde opravdu diskutabilní. Avšak v běžném životě na osobu svatého Václava nemyslím a zabývám se současnějšími věcmi. (Helena Zrůstová, 22 let)

Popravdě toho o něm moc nevím. Jen to, že má sochu. (Jan Frkal, 23 let)

Svatého Václava jako symbol nebo významnou osobnost nevnímám, vlastně ani nevím, proč se ten svátek slaví. (Eva Křečková, 23 let)

Říká se, že položil základy české státnosti a je považován za politický i duchovní vzor. Ze všech Přemyslovců byl dle mého názoru nejvíce osvíceným. V dnešní době ale jeho odkaz lidem nic moc neříká. (Mirek Sekanina, 23 let)

Pokud to není svatý Václav, která osobnost z české historie je vám blízká?

Za významnou osobu, a tedy i symbol, bych uvedla Tomáše G. Masaryka. Je to člověk, díky němuž se Československo konečně odtrhlo od Rakouska-Uherska. Díky němu jsme mohli budovat vlastní stát (samozřejmě se Slováky), v němž už od počátku bylo zavedeno volební právo pro ženy, což například ve Francii vzniklo až od roku 1945, ve Švýcarsku dokonce až v sedmdesátých letech. Nejsem historik a neznám podrobnosti, ale domnívám se, že zcela oprávněně byl několikrát prezidentem a dodnes je jeho význam nezapomenutelný. (Helena Zrůstová, 22 let)

Svatý Václav je patron české země, jsem ráda, že ho máme. Jinak za významného považuji Karla IV., nebo možná Masaryka. Taky je mi sympatický Komenský tím, že říkal, že by po dokončení studií měl člověk dva roky cestovat. (Michaela Křečková, 21 let)

Národním hrdinou je pro mě Jára Cimrman, i když je to fiktivní postava. Je to takový symbol češství. Našeho smyslu pro humor, utahování si ze sebe samých, satiry... Jinak je to Karel IV. (Tereza Kulovaná, 22 let)

Vlivnou historickou osobností, která je mi blízká, je třeba Jiří z Poděbrad. (Jana Poláčková, 23 let)

Upřímně si myslím, že pro vlast jako takovou víc udělal třeba Karel IV. (postavil univerzitu a tak podobně), taky měl lepší postavení než Václav, byl to přeci jenom císař Svaté říše římské. Na druhou stranu, svatý Václav je patronem české země, tudíž chápu, že je svátek zrovna na Václava a ne na Karla. (Kateřina Kusáková, 21 let)

 

Právě se děje

Další zprávy