V USA utratili grizzlyho, který zabil turistu a schoval tělo

jaz
14. 8. 2015 12:47
V americkém národním parku byl před týdnem nalezen muž, jehož tělo neslo známky napadení grizzlym. Strážci parku rozhodli o usmrcení medvěda kvůli bezpečnosti dalších turistů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Mind on Fire Photography / Foter / CC BY-SA

Helena (Montana) – Správci Yellowstonského národního parku rozhodli o utracení samice medvěda grizzly poté, co testy DNA potvrdily, že před týdnem zabila turistu v hojně navštěvované oblasti Lake Village. Informoval o tom server ABC News.

Dospělá samice měla napadnout zdravotníka z místní kliniky v Yellowstonu. Podle ČTK bylo setkání medvěda s třiašedesátiletým Lancem Crosbym náhodné a medvěd měl jen bránit svá dvě mláďata.

"Sice nejsme s to přesně popsat okolnosti tohoto útoku, ale nebudeme riskovat další ohrožení bezpečnosti lidí," uvedlo v prohlášení vedení parku.

O utracení zvířete rozhodl zejména fakt, že medvědice společně s medvíďaty lidské tělo následně požírala. Zbytek těla pak samice schovala. Takové chování zvířete totiž nesvědčí o tom, že by hájilo jen své mladé.

Po napadení muže byla oblast kolem Lake Village uzavřena a nastraženy pasti na medvěda. Po odchytu samice a provedení testů DNA byla usmrcena injekcí. Osud grizzlyho nebyl lhostejný řadě lidí, kteří volali a psali guvernérovi Montany Stevu Bullockovi. Ten podle slov mluvčího nemohl s rozhodnutím národního parku nic udělat.

Otázkou zůstává, co bude se dvěma mláďaty, která zůstala po usmrcené samici. Správa parku hodlá medvíďata nabídnout zoologickým zahradám. "Mláďata se mohou přizpůsobit zařízení mnohem snáz a nehrozí nebezpečí, že by se naučila, že lidé jsou potrava," řekl mluvčí parku. 

Pokud by ale žádná neměla zájem, čekal by je s největší pravděpodobností stejný osud jako jejich matku. 

Lance Crosby byl od roku 2010 již desátou obětí napadení medvěda grizzlyho v oblasti Yellowstonského parku. Podle ABC News ale většina případů nekončí usmrcením zvířete. Strážci parku totiž napadení "omlouvají" tím, že zvíře brání mláďata.

Na území států Montany, Idaho a Wyomingu, kde se národní park rozprostírá, žije v současné době podle odhadů na 750 medvědů grizzly.

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy