V USA utratili grizzlyho, který zabil turistu a schoval tělo

jaz
14. 8. 2015 12:47
V americkém národním parku byl před týdnem nalezen muž, jehož tělo neslo známky napadení grizzlym. Strážci parku rozhodli o usmrcení medvěda kvůli bezpečnosti dalších turistů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Mind on Fire Photography / Foter / CC BY-SA

Helena (Montana) – Správci Yellowstonského národního parku rozhodli o utracení samice medvěda grizzly poté, co testy DNA potvrdily, že před týdnem zabila turistu v hojně navštěvované oblasti Lake Village. Informoval o tom server ABC News.

Dospělá samice měla napadnout zdravotníka z místní kliniky v Yellowstonu. Podle ČTK bylo setkání medvěda s třiašedesátiletým Lancem Crosbym náhodné a medvěd měl jen bránit svá dvě mláďata.

"Sice nejsme s to přesně popsat okolnosti tohoto útoku, ale nebudeme riskovat další ohrožení bezpečnosti lidí," uvedlo v prohlášení vedení parku.

O utracení zvířete rozhodl zejména fakt, že medvědice společně s medvíďaty lidské tělo následně požírala. Zbytek těla pak samice schovala. Takové chování zvířete totiž nesvědčí o tom, že by hájilo jen své mladé.

Po napadení muže byla oblast kolem Lake Village uzavřena a nastraženy pasti na medvěda. Po odchytu samice a provedení testů DNA byla usmrcena injekcí. Osud grizzlyho nebyl lhostejný řadě lidí, kteří volali a psali guvernérovi Montany Stevu Bullockovi. Ten podle slov mluvčího nemohl s rozhodnutím národního parku nic udělat.

Otázkou zůstává, co bude se dvěma mláďaty, která zůstala po usmrcené samici. Správa parku hodlá medvíďata nabídnout zoologickým zahradám. "Mláďata se mohou přizpůsobit zařízení mnohem snáz a nehrozí nebezpečí, že by se naučila, že lidé jsou potrava," řekl mluvčí parku. 

Pokud by ale žádná neměla zájem, čekal by je s největší pravděpodobností stejný osud jako jejich matku. 

Lance Crosby byl od roku 2010 již desátou obětí napadení medvěda grizzlyho v oblasti Yellowstonského parku. Podle ABC News ale většina případů nekončí usmrcením zvířete. Strážci parku totiž napadení "omlouvají" tím, že zvíře brání mláďata.

Na území států Montany, Idaho a Wyomingu, kde se národní park rozprostírá, žije v současné době podle odhadů na 750 medvědů grizzly.

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy