V USA utratili grizzlyho, který zabil turistu a schoval tělo

jaz
14. 8. 2015 12:47
V americkém národním parku byl před týdnem nalezen muž, jehož tělo neslo známky napadení grizzlym. Strážci parku rozhodli o usmrcení medvěda kvůli bezpečnosti dalších turistů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Mind on Fire Photography / Foter / CC BY-SA

Helena (Montana) – Správci Yellowstonského národního parku rozhodli o utracení samice medvěda grizzly poté, co testy DNA potvrdily, že před týdnem zabila turistu v hojně navštěvované oblasti Lake Village. Informoval o tom server ABC News.

Dospělá samice měla napadnout zdravotníka z místní kliniky v Yellowstonu. Podle ČTK bylo setkání medvěda s třiašedesátiletým Lancem Crosbym náhodné a medvěd měl jen bránit svá dvě mláďata.

"Sice nejsme s to přesně popsat okolnosti tohoto útoku, ale nebudeme riskovat další ohrožení bezpečnosti lidí," uvedlo v prohlášení vedení parku.

O utracení zvířete rozhodl zejména fakt, že medvědice společně s medvíďaty lidské tělo následně požírala. Zbytek těla pak samice schovala. Takové chování zvířete totiž nesvědčí o tom, že by hájilo jen své mladé.

Po napadení muže byla oblast kolem Lake Village uzavřena a nastraženy pasti na medvěda. Po odchytu samice a provedení testů DNA byla usmrcena injekcí. Osud grizzlyho nebyl lhostejný řadě lidí, kteří volali a psali guvernérovi Montany Stevu Bullockovi. Ten podle slov mluvčího nemohl s rozhodnutím národního parku nic udělat.

Otázkou zůstává, co bude se dvěma mláďaty, která zůstala po usmrcené samici. Správa parku hodlá medvíďata nabídnout zoologickým zahradám. "Mláďata se mohou přizpůsobit zařízení mnohem snáz a nehrozí nebezpečí, že by se naučila, že lidé jsou potrava," řekl mluvčí parku. 

Pokud by ale žádná neměla zájem, čekal by je s největší pravděpodobností stejný osud jako jejich matku. 

Lance Crosby byl od roku 2010 již desátou obětí napadení medvěda grizzlyho v oblasti Yellowstonského parku. Podle ABC News ale většina případů nekončí usmrcením zvířete. Strážci parku totiž napadení "omlouvají" tím, že zvíře brání mláďata.

Na území států Montany, Idaho a Wyomingu, kde se národní park rozprostírá, žije v současné době podle odhadů na 750 medvědů grizzly.

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 44 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy