V USA vzniká unikátní web: Encyklopedie života

rkl
6. 6. 2007 11:20
Ojedinělý projekt přijde na 100 miliónů dolarů
Unikátní světová Encyklopedie života už je na internetu. Zatím bez hesel.
Unikátní světová Encyklopedie života už je na internetu. Zatím bez hesel. | Foto: Aktuálně.cz

New York/Praha - Chcete vědět, zda živočišný či rostlinný druh s prapodivným jménem, na nějž jste narazili v nějaké publikaci, skutečně existuje? Zajímá vás, kolik jedinců tuleně druhu Monachus monachus přežívá ve Středozemním moři? Jaká je nejjižnější hranice výskytu sokola stěhovavého? Jakých délek dorůstají chapadla krakatice obří a co je pravdy na bajkách o jejích útocích na posádky plachetnic?

A hlavně, chcete se o podobných věcech přesvědčit rychle a mít přitom jistotu, že daná informace pochází ze spolehlivého zdroje? Budete mít možnost - všechno najdete na internetu.

Unikátní internetové stránky by měly začít fungovat zhruba za rok. Kompletní a vyčerpávající informace o světové flóře a fauně budou ovšem na webu až za deset let. Tolik času totiž zabere sestavení encyklopedie obsahující jména všech z přibližně 1,8 milionu dnes popsaných rostlinných a živočišných druhů.

Na projektu v hodnotě sto milionů dolarů, připravovaném několik let, se budou podílet všechna nejvýznamnější přírodovědecká muzea a tisíce vědců z celého světa.

Mládě bílého tygra bengálského zkouší pevnost skla v zoologické zahradě argentinské metropole Buenos Aires. Jeho matka Betty vrhla den před loňským Štědrým dnem. Mláďata jsou celkem tři.
Mládě bílého tygra bengálského zkouší pevnost skla v zoologické zahradě argentinské metropole Buenos Aires. Jeho matka Betty vrhla den před loňským Štědrým dnem. Mláďata jsou celkem tři. | Foto: Reuters

"Každému dnes známému druhu bude věnována nejméně jedna speciální stránka," říká James Edwards z fakulty přírodních věd Univerzity v Kodani, který je ředitelem projektu.

Web pro všechny

Encyklopedie života (Encyclopedia of Life) bude přístupná zdarma všem amatérským zájemcům o přírodu, studentům, vědcům, vládám, firmám. Její autoři předpokládají, že bude mít nejméně tři sta milionů stran. První z nich jsou již nyní k dispozici na internetové adrese www.eol.org.

Příslušné informace bude možné vyhledávat několika způsoby. Klasicky, pomocí vyhledávače a zadaného jména. Ale také pomocí kliknutí na určité místo na přiložené interaktivní mapě, vytvořené na základě satelitních snímků Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

"Rozsah encyklopedie bude neustále narůstat, tak, jak budou popisovány nové a nové živočišné a rostliné druhy," říká Edwards. Těch nepopsaných může dnes podle něj být deset, ale klidně i sto milionů, i když se v drtivé většině jedná o rostliny a členovce. Na webové stránky budou v průběhu let postupně zařazovány také mikroorganismy, spóry a zřejmě i fosilie.

Bude to "makroskop"

Rozjetí projektu, o němž jako první mluvil biolog E. O. Wilson z Harvardské univerzity v roce 2003, bránil nejenom rozsah zvažovaných prací, nýbrž také nedostatek peněz. Ty nakonec poskytli soukromí sponzoři z USA nadace Alfreda P. Sloana a Johna D. a Catherine T. MacArthurových, které daly dohromady počátečních dvanáct milionů dolarů.

Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Výkonný předseda EOL Jesse Ausubel encyklopedii přirovnává k "makroskopu", pod jehož obřím objektivem budou návštěvníci webových stránek moci pozorovat fascinující svět přírody ve vší její rozmanitosti.
 
Mamutí projekt může v budoucnu podle jeho autorů napomoci při lepší identifikaci nebezpečí hrozících flóře a fauně, ať již se jedná o znečištění ovzduší, likvidaci životního prostředí, globální oteplování či invazi druhů ohrožujích jiné formy života.

V současnosti probíhá na řadě míst ve světě taxonomické sčítání rostlinných a živočišných druhů. Jedná se o Skalisté hory v USA, ostrov Santo v tichomořském souostroví Vanuatu či národní park Mercantour v Přímořských Alpách. Výsledky těchto bádání se objeví právě na stránkách EOL.

 

Právě se děje

Další zprávy