reklama
 
 

Jako z románu Jméno růže. V univerzitní knihovně v Dánsku objevili knihy potřísněné jedem

11. 7. 2018 17:17
Zaměstnanci University of Southern Denmark při rentgenové analýze svazků knih ze 16. a 17. století přišli na to, že obálky obsahují velkou koncentraci arsenu. Podle docenta Kaare Lunda Rasmussena je vysoce pravděpodobné, že byl na obalech knih použit jako ochrana před škůdci.

Případ otrávených knih z univerzitní knihy na jihu Dánska jako by z oka vypadl příběhu Jméno růže od Umberta Eca. Zaměstnanci University of Southern Denmark při rentgenové analýze svazků ze 16. a 17. století totiž přišli na to, že obálky obsahují velkou koncentraci arsenu.

Výzkumníci na to přišli během identifikace latinských textů knih, které nemohli přečíst kvůli silné vrstvě zelené barvy, jež pokrývala písmena. Při zkoumání zelené pigmentu zjistili, že se jedná o jednu z nejjedovatějších substancí na světě.

"Ve chvíli, kdy jsme zelený povrch podrobili rentgenovému záření, zjistili jsme neuvěřitelně vysoké množství arsenu," řekl americké stanici Fox News docent Kaare Lund Rasmussen z dánské univerzity v Odense.

Podle něj je vysoce pravděpodobné, že byl arsen na obalech knih použit jako ochrana před škůdci. Všechny tři svazky, u kterých byl objeven, jsou nyní pečlivě uschovány na bezpečném a větraném místě. Univerzita by svazky ráda převedla do digitalizované podoby, aby byly zachovány pro příští generace.

autor: Magazín | 11. 7. 2018 17:17

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama