Jako z románu Jméno růže. V univerzitní knihovně v Dánsku objevili knihy potřísněné jedem

Magazín Magazín
11. 7. 2018 17:17
Zaměstnanci University of Southern Denmark při rentgenové analýze svazků knih ze 16. a 17. století přišli na to, že obálky obsahují velkou koncentraci arsenu. Podle docenta Kaare Lunda Rasmussena je vysoce pravděpodobné, že byl na obalech knih použit jako ochrana před škůdci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Případ otrávených knih z univerzitní knihy na jihu Dánska jako by z oka vypadl příběhu Jméno růže od Umberta Eca. Zaměstnanci University of Southern Denmark při rentgenové analýze svazků ze 16. a 17. století totiž přišli na to, že obálky obsahují velkou koncentraci arsenu.

Výzkumníci na to přišli během identifikace latinských textů knih, které nemohli přečíst kvůli silné vrstvě zelené barvy, jež pokrývala písmena. Při zkoumání zelené pigmentu zjistili, že se jedná o jednu z nejjedovatějších substancí na světě.

"Ve chvíli, kdy jsme zelený povrch podrobili rentgenovému záření, zjistili jsme neuvěřitelně vysoké množství arsenu," řekl americké stanici Fox News docent Kaare Lund Rasmussen z dánské univerzity v Odense.

Podle něj je vysoce pravděpodobné, že byl arsen na obalech knih použit jako ochrana před škůdci. Všechny tři svazky, u kterých byl objeven, jsou nyní pečlivě uschovány na bezpečném a větraném místě. Univerzita by svazky ráda převedla do digitalizované podoby, aby byly zachovány pro příští generace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy