Jako z románu Jméno růže. V univerzitní knihovně v Dánsku objevili knihy potřísněné jedem

Magazín Magazín
11. 7. 2018 17:17
Zaměstnanci University of Southern Denmark při rentgenové analýze svazků knih ze 16. a 17. století přišli na to, že obálky obsahují velkou koncentraci arsenu. Podle docenta Kaare Lunda Rasmussena je vysoce pravděpodobné, že byl na obalech knih použit jako ochrana před škůdci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Případ otrávených knih z univerzitní knihy na jihu Dánska jako by z oka vypadl příběhu Jméno růže od Umberta Eca. Zaměstnanci University of Southern Denmark při rentgenové analýze svazků ze 16. a 17. století totiž přišli na to, že obálky obsahují velkou koncentraci arsenu.

Výzkumníci na to přišli během identifikace latinských textů knih, které nemohli přečíst kvůli silné vrstvě zelené barvy, jež pokrývala písmena. Při zkoumání zelené pigmentu zjistili, že se jedná o jednu z nejjedovatějších substancí na světě.

"Ve chvíli, kdy jsme zelený povrch podrobili rentgenovému záření, zjistili jsme neuvěřitelně vysoké množství arsenu," řekl americké stanici Fox News docent Kaare Lund Rasmussen z dánské univerzity v Odense.

Podle něj je vysoce pravděpodobné, že byl arsen na obalech knih použit jako ochrana před škůdci. Všechny tři svazky, u kterých byl objeven, jsou nyní pečlivě uschovány na bezpečném a větraném místě. Univerzita by svazky ráda převedla do digitalizované podoby, aby byly zachovány pro příští generace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy