V Tanzanii objevili vzácnou bílou žirafu Omo. Ochránci se bojí, že se stane cílem pytláků

jaz
27. 1. 2016 9:37
Ochránci přírody objevili vzácnou bílou žirafu v národním parku v Tanzanii. Teprve roční mládě se pohybuje po rezervaci ve velké skupině, která s její genetickou poruchou nemá nejmenší problém. Pracovníci parku se obávají, že se mladá žirafa, pojmenovaná po pracím prášku, stane úlovkem predátorů nebo pytláků.
Foto: Facebook

Dodoma (Tanzanie) – V národním parku Tarangire v Tanzanii pořídili tamní ochránci snímek vzácné žirafy, jejíž barva je výrazně bledší, než je tomu u jejího druhu zvykem.

Pracovníci parku teď doufají, že se jim podaří zvíře ochránit, aby mohlo dospět a mít vlastní mláďata. Žirafa je s největší pravděpodobností jediná svého druhu, brzy se může stát terčem pytláků. Informoval o tom server The Telegraph.

Poprvé byla 15měsíční žirafa spatřena před rokem, průvodci parku už nedoufali, že ji ještě někdy uvidí. Před pár dny se jim to podařilo, a to v početném stádu žiraf, do kterého bez problému zapadla. Jeden z průvodců ji pojmenoval Omo podle známé značky pracího prášku.

Omo není albín, odborníci tuto genetickou poruchu nazývají leucismus, který se projevuje sníženou pigmentací. Bílá žirafa má barvu jen na některých částech těla a celkově není tak výrazná jako ostatní zvířata ve stádu. 

Omo zatím dokázala přežít svůj první rok, kdy je tento druh zvířat ohrožen predátory, jako jsou lvi, leopardi nebo hyeny. Podle ekologa a zakladatele institutu divoké přírody Dereka Lee ale nemá ještě vyhráno. "Její šance na přežití v dospělosti jsou dobré, ale dospělé žirafy jsou pravidelně zabíjené kvůli masu a její zbarvení by z ní právě mohlo dělat cíl."

Vzácná žirafa je jediná svého druhu, o které ochránci zatím vědí. Strážci parku ještě evidují leucistického pštrosa, vodušku velkou nebo buvola afrického.

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy