V soše Buddhy se našel mrtvý mnich. Sám sebe mumifikoval

jaz
3. 3. 2015 8:00
Vědci při zkoumání staré čínské sošky Buddhy objevili mumii mnicha, který zemřel před téměř tisícem let.
Foto: Drents Museum

Amsterdam – Nizozemští vědci podrobili tisíc let starou sošku Buddhy testům magnetické rezonance a endoskopie, které odhalily, že uvnitř se nachází zachovalé tělo v lotosové pozici.

Umístění a poloha těla napovídají, že se pravděpodobně jedná o mnicha. Odborníci v čele s Erikem Brujinem, jenž se zabývá právě buddhismem, předpokládají, že by se mohlo jednat o mistra Liu Quana z čínské meditační školy, který zemřel v roce 1100.

Lotosová pozice napovídá, že se mnich pokoušel dosáhnout hlubokého stavu meditace, kdy se promění v buddhu, tedy osvícenou bytost. Mnoho mnichů se o toto povznesení pokoušelo, ale ne všem se povedlo dosáhnout přirozené mumifikace.

Proces povznesení je velice trýznivý a zdlouhavý. Mniši musí radikálně změnit svůj jídelníček. Prvních tisíc dní konzumují pouze vodu, semena a ořechy. Dalších tisíc dní jedí jen kořeny a kůru z borovice a v poslední fázi pijí lák jedovaté mízy japonského stromu, který způsobuje zvracení a odvodňuje tělo. Chtějí tak zabránit útokům hmyzu, uvádí server Discovery News.

Mnich, který se pokouší o vlastní mumifikaci, je takto zavřený v kamenné kobce, odkud vede jen trubka pro vzduch. U sebe má také zvon, na který zvoní, aby dal najevo, že stále ještě žije. Pokud ostatní mniši už zvon neslyší, hrobku zazdí a otevřou ji až za dalších tisíc dní.

Ti, kteří se najdou v mumifikovaném stavu, jsou oslavováni a vystavováni v buddhistických chrámech. Je ale hodně těch, kterým se to nepovede, ale i s těmi je nakládáno s úctou a za čestné úmysly jsou pochováni.

Mumifikovaní mniši nejsou mrtví, jen meditují

V nizozemském Meander Medical Center v Amersfoortu, kde odborníci mumii zkoumali, přišli na další záhadu. Mrtvému mnichovi v soše totiž byly odebrány orgány, což se běžně nepraktikovalo, a místo nich se našly kousky papírků s čínskými znaky. Odborníci si ale tento nález zatím nedokážou vysvětlit.

Mrtvola v soše je jediný dosud známý nález, ale koncem ledna zadržela policie v mongolské provincii u překupníka podobné mumifikované tělo, které patřilo také buddhistickému mnichovi. Věřící jsou přesvědčeni, že takový povznesený mnich je stále naživu, jen se nachází v hluboké meditaci.

Nizozemský mnich byl donedávna vystaven v tamním Drents Museum. Nyní bude socha i s mrtvým tělem přesunuta do maďarského Natural History Museum, kde zůstane až do letošního května.

 

Právě se děje

Další zprávy