V soše Buddhy se našel mrtvý mnich. Sám sebe mumifikoval

jaz
3. 3. 2015 8:00
Vědci při zkoumání staré čínské sošky Buddhy objevili mumii mnicha, který zemřel před téměř tisícem let.
Foto: Drents Museum

Amsterdam – Nizozemští vědci podrobili tisíc let starou sošku Buddhy testům magnetické rezonance a endoskopie, které odhalily, že uvnitř se nachází zachovalé tělo v lotosové pozici.

Umístění a poloha těla napovídají, že se pravděpodobně jedná o mnicha. Odborníci v čele s Erikem Brujinem, jenž se zabývá právě buddhismem, předpokládají, že by se mohlo jednat o mistra Liu Quana z čínské meditační školy, který zemřel v roce 1100.

Lotosová pozice napovídá, že se mnich pokoušel dosáhnout hlubokého stavu meditace, kdy se promění v buddhu, tedy osvícenou bytost. Mnoho mnichů se o toto povznesení pokoušelo, ale ne všem se povedlo dosáhnout přirozené mumifikace.

Proces povznesení je velice trýznivý a zdlouhavý. Mniši musí radikálně změnit svůj jídelníček. Prvních tisíc dní konzumují pouze vodu, semena a ořechy. Dalších tisíc dní jedí jen kořeny a kůru z borovice a v poslední fázi pijí lák jedovaté mízy japonského stromu, který způsobuje zvracení a odvodňuje tělo. Chtějí tak zabránit útokům hmyzu, uvádí server Discovery News.

Mnich, který se pokouší o vlastní mumifikaci, je takto zavřený v kamenné kobce, odkud vede jen trubka pro vzduch. U sebe má také zvon, na který zvoní, aby dal najevo, že stále ještě žije. Pokud ostatní mniši už zvon neslyší, hrobku zazdí a otevřou ji až za dalších tisíc dní.

Ti, kteří se najdou v mumifikovaném stavu, jsou oslavováni a vystavováni v buddhistických chrámech. Je ale hodně těch, kterým se to nepovede, ale i s těmi je nakládáno s úctou a za čestné úmysly jsou pochováni.

Mumifikovaní mniši nejsou mrtví, jen meditují

V nizozemském Meander Medical Center v Amersfoortu, kde odborníci mumii zkoumali, přišli na další záhadu. Mrtvému mnichovi v soše totiž byly odebrány orgány, což se běžně nepraktikovalo, a místo nich se našly kousky papírků s čínskými znaky. Odborníci si ale tento nález zatím nedokážou vysvětlit.

Mrtvola v soše je jediný dosud známý nález, ale koncem ledna zadržela policie v mongolské provincii u překupníka podobné mumifikované tělo, které patřilo také buddhistickému mnichovi. Věřící jsou přesvědčeni, že takový povznesený mnich je stále naživu, jen se nachází v hluboké meditaci.

Nizozemský mnich byl donedávna vystaven v tamním Drents Museum. Nyní bude socha i s mrtvým tělem přesunuta do maďarského Natural History Museum, kde zůstane až do letošního května.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy