V příběhu z druhé světové války si Češi zahrají Němce a naopak. Hra pomůže pochopit historii

Nikola Sedloňová
5. 7. 2017 21:19
Jak se asi mohli cítit předkové během druhé světové války, si vyzkoušejí účastníci larpové hry s názvem Zusammen/ Sami/ Sudetenland. Během ní se na začátku července skupina Čechů promění na Němce a příslušníci německé národnosti na Čechy. Organizátor David František Wagner tvrdí, že když si lidé vyzkoušejí sami rozhodovat v obtížné situaci, budou schopni lépe pochopit důležitý úsek historie.
Kompletní osádka u Protiletadlového děla.
Kompletní osádka u Protiletadlového děla. | Foto: archiv Československé ženy: wwww.zeny-bojujici.cz

Po více než sedmdesáti letech se k traumatům druhé světové války vrací netradičním způsobem larpová hra Zusammen/ Sami/ Sudetenland.

Na začátku července se skupina Čechů, Slováků, Němců a Rakušanů přenese do období druhé světové války. Tato larpová hra, během níž lidé prožívají přidělené role bez diváků, má účastníkům pomoci prožít kus historie.

Hráči si v tomto případě vymění národnostní role - Češi budou hrát Němce a naopak. "Po naší předešlé hře, která pojednávala o sibiřských legionářích, jsme zjistili, že některé Němce tato historická témata zajímají.

Třeba proto, že jejich dědeček zažil odsun z Československa. Tím, že vyměníme role Čechů a Němců, jim nabídneme konfrontaci s druhým úhlem pohledu," vysvětluje David František Wagner, organizátor akce z neziskové organizace Rolling. Ta se věnuje přípravě zážitkových her, během nichž účastník prožívá situaci autenticky.

Sami si tvoří příběhy

Na začátku hry se aktéři seznámí se základním rámcem a pravidly příběhu. Konkrétní osudy postav a drobnější zápletky si však následně vytvoří sami. "My jako organizátoři nevíme, co přesně se tam stane. V té hře se snažíme zdůraznit střet globálního a lokálního měřítka - třeba hospodářskou krizi, mobilizaci, Mnichov a zároveň starost o vesnici a o svůj vlastní osud," tvrdí Wagner.

Podle něj je hra příležitostí, jak si k tématu najít cestu a projevit se ve svých osobních příbězích, které účastníci prožívají díky přidělené roli. "Během mobilizace například bude mladý kluk řešit: mám snoubenku, chci se tedy vyhnout odvodu, nebo se nadšeně nechám zmobilizovat, i když to mojí budoucí ženě bude vadit?" uvádí příklad.

Psychická náročnost

Hra je členěná do kapitol, během několikahodinových úseků prožijí účastníci nejdůležitější okamžiky druhé světové války. Celá akce se odehraje v Litomyšli. "Vybrali jsme jednoduché interiéry místo nějaké reálně napůl opuštěné vesnice, kde by bylo psychicky náročnější situaci unést. Někteří lidé totiž uvádějí, že podobné okamžiky museli jejich předkové opravdu prožít," vysvětluje Wagner.

Akce se bude konat od 5. do 9. července, a pokud bude úspěšná, bude se simulace příběhů z let 1933-1945 následně opakovat. Realizaci podpořil i Česko-německý fond budoucnosti, který pomáhá projektům, jež svádějí dohromady lidi obou národností.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy