V příběhu z druhé světové války si Češi zahrají Němce a naopak. Hra pomůže pochopit historii

Nikola Sedloňová
5. 7. 2017 21:19
Jak se asi mohli cítit předkové během druhé světové války, si vyzkoušejí účastníci larpové hry s názvem Zusammen/ Sami/ Sudetenland. Během ní se na začátku července skupina Čechů promění na Němce a příslušníci německé národnosti na Čechy. Organizátor David František Wagner tvrdí, že když si lidé vyzkoušejí sami rozhodovat v obtížné situaci, budou schopni lépe pochopit důležitý úsek historie.
Kompletní osádka u Protiletadlového děla.
Kompletní osádka u Protiletadlového děla. | Foto: archiv Československé ženy: wwww.zeny-bojujici.cz

Po více než sedmdesáti letech se k traumatům druhé světové války vrací netradičním způsobem larpová hra Zusammen/ Sami/ Sudetenland.

Na začátku července se skupina Čechů, Slováků, Němců a Rakušanů přenese do období druhé světové války. Tato larpová hra, během níž lidé prožívají přidělené role bez diváků, má účastníkům pomoci prožít kus historie.

Hráči si v tomto případě vymění národnostní role - Češi budou hrát Němce a naopak. "Po naší předešlé hře, která pojednávala o sibiřských legionářích, jsme zjistili, že některé Němce tato historická témata zajímají.

Třeba proto, že jejich dědeček zažil odsun z Československa. Tím, že vyměníme role Čechů a Němců, jim nabídneme konfrontaci s druhým úhlem pohledu," vysvětluje David František Wagner, organizátor akce z neziskové organizace Rolling. Ta se věnuje přípravě zážitkových her, během nichž účastník prožívá situaci autenticky.

Sami si tvoří příběhy

Na začátku hry se aktéři seznámí se základním rámcem a pravidly příběhu. Konkrétní osudy postav a drobnější zápletky si však následně vytvoří sami. "My jako organizátoři nevíme, co přesně se tam stane. V té hře se snažíme zdůraznit střet globálního a lokálního měřítka - třeba hospodářskou krizi, mobilizaci, Mnichov a zároveň starost o vesnici a o svůj vlastní osud," tvrdí Wagner.

Podle něj je hra příležitostí, jak si k tématu najít cestu a projevit se ve svých osobních příbězích, které účastníci prožívají díky přidělené roli. "Během mobilizace například bude mladý kluk řešit: mám snoubenku, chci se tedy vyhnout odvodu, nebo se nadšeně nechám zmobilizovat, i když to mojí budoucí ženě bude vadit?" uvádí příklad.

Psychická náročnost

Hra je členěná do kapitol, během několikahodinových úseků prožijí účastníci nejdůležitější okamžiky druhé světové války. Celá akce se odehraje v Litomyšli. "Vybrali jsme jednoduché interiéry místo nějaké reálně napůl opuštěné vesnice, kde by bylo psychicky náročnější situaci unést. Někteří lidé totiž uvádějí, že podobné okamžiky museli jejich předkové opravdu prožít," vysvětluje Wagner.

Akce se bude konat od 5. do 9. července, a pokud bude úspěšná, bude se simulace příběhů z let 1933-1945 následně opakovat. Realizaci podpořil i Česko-německý fond budoucnosti, který pomáhá projektům, jež svádějí dohromady lidi obou národností.

 

Právě se děje

Další zprávy