V příběhu z druhé světové války si Češi zahrají Němce a naopak. Hra pomůže pochopit historii

Nikola Sedloňová
5. 7. 2017 21:19
Jak se asi mohli cítit předkové během druhé světové války, si vyzkoušejí účastníci larpové hry s názvem Zusammen/ Sami/ Sudetenland. Během ní se na začátku července skupina Čechů promění na Němce a příslušníci německé národnosti na Čechy. Organizátor David František Wagner tvrdí, že když si lidé vyzkoušejí sami rozhodovat v obtížné situaci, budou schopni lépe pochopit důležitý úsek historie.
Kompletní osádka u Protiletadlového děla.
Kompletní osádka u Protiletadlového děla. | Foto: archiv Československé ženy: wwww.zeny-bojujici.cz

Po více než sedmdesáti letech se k traumatům druhé světové války vrací netradičním způsobem larpová hra Zusammen/ Sami/ Sudetenland.

Na začátku července se skupina Čechů, Slováků, Němců a Rakušanů přenese do období druhé světové války. Tato larpová hra, během níž lidé prožívají přidělené role bez diváků, má účastníkům pomoci prožít kus historie.

Hráči si v tomto případě vymění národnostní role - Češi budou hrát Němce a naopak. "Po naší předešlé hře, která pojednávala o sibiřských legionářích, jsme zjistili, že některé Němce tato historická témata zajímají.

Třeba proto, že jejich dědeček zažil odsun z Československa. Tím, že vyměníme role Čechů a Němců, jim nabídneme konfrontaci s druhým úhlem pohledu," vysvětluje David František Wagner, organizátor akce z neziskové organizace Rolling. Ta se věnuje přípravě zážitkových her, během nichž účastník prožívá situaci autenticky.

Sami si tvoří příběhy

Na začátku hry se aktéři seznámí se základním rámcem a pravidly příběhu. Konkrétní osudy postav a drobnější zápletky si však následně vytvoří sami. "My jako organizátoři nevíme, co přesně se tam stane. V té hře se snažíme zdůraznit střet globálního a lokálního měřítka - třeba hospodářskou krizi, mobilizaci, Mnichov a zároveň starost o vesnici a o svůj vlastní osud," tvrdí Wagner.

Podle něj je hra příležitostí, jak si k tématu najít cestu a projevit se ve svých osobních příbězích, které účastníci prožívají díky přidělené roli. "Během mobilizace například bude mladý kluk řešit: mám snoubenku, chci se tedy vyhnout odvodu, nebo se nadšeně nechám zmobilizovat, i když to mojí budoucí ženě bude vadit?" uvádí příklad.

Psychická náročnost

Hra je členěná do kapitol, během několikahodinových úseků prožijí účastníci nejdůležitější okamžiky druhé světové války. Celá akce se odehraje v Litomyšli. "Vybrali jsme jednoduché interiéry místo nějaké reálně napůl opuštěné vesnice, kde by bylo psychicky náročnější situaci unést. Někteří lidé totiž uvádějí, že podobné okamžiky museli jejich předkové opravdu prožít," vysvětluje Wagner.

Akce se bude konat od 5. do 9. července, a pokud bude úspěšná, bude se simulace příběhů z let 1933-1945 následně opakovat. Realizaci podpořil i Česko-německý fond budoucnosti, který pomáhá projektům, jež svádějí dohromady lidi obou národností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy